Hafıza kartı seçimi

Günümüzde hafıza kartları birçok teknolojik cihazda kullanılan ve oldukça geniş depolama alanı sunan oldukça yararlı taşınabilir bir bellektir. Ülkemizde piyasaya ilk çıktığı günlere nazaran fiyatları son derece azalan ve bunun tam aksine kapasiteleri her geçen gün daha da artan hafıza kartları, günümüzde 32 GB’lık depolama alanı dahi sunabiliyor. Bu kadar ucuz ve yüksek depolama alanı sağlaması nedeni ile en başta fotoğraf makineleri ve cep telefonlarında yaygın olarak kullanılan hafıza kartları, çoğu insanın satın alırken dikkat etmediği bir teknolojik bileşen haline dönüşmüştür.

Hafıza kartı alırken insanların sadece hafızaya takılması, depolama alanından çok daha önemli olan kart hızını es geçmelerine neden olmaktadır. Hafıza kartlarında okuma ve yazma hızları olarak tabir edilen değerleri, hafıza kartının kalitesini belirlemektedir. Hafıza kartının hızı, okuma ve yazma işlemi olarak adlandırılan iki farklı durumda büyük önem taşır. Hafıza kartlarının okuma hızı içerisindeki verilerin bilgisayara ortamına aktarım hızını, yazma hızı ise üzerine veri kaydedilme hızını belirler.Hafıza kartlarının hız değeri, bu iki işlem için de geçerlidir.

Hafıza kartlarının okuma hızı hakkında kısaca bir örnek vermek gerekirse; fotoğraf makinenizde kullandığınız hafıza kartının sahip olduğu alan 32 GB dahi olsa eğer yazma hızı çok düşükse, yüksek kalitede çektiğiniz bir resmin hafıza kartına kayıt edilmesi için 20-30 saniye kadar beklemeniz gerekebilir. Üstelik bu sürenin fotoğraf makinenizin kalitesi ile de hiçbir ilgisi yoktur çünkü makineniz ne kadar kaliteli olursa olsun hafıza kartınızın yazma hızı düşükse, resmin kayıt süresi de doğru orantılı olarak uzayacaktır. Siz 32 GB’lık hafıza kartınız ile çektiğiniz resmin karta yazılmasını beklerken, yazma hızı yüksek ve sadece 2 GB hafızası olan bir karta sahip arkadaşınız çoktan 5. resmi çekmeye koyulmuş olabilir…

Hafıza kartlarının okuma hızı da içerisinde verilerin bilgisayar ortamına aktarılmasında çok önemlidir. Okuma hızı düşük olan hafıza kartlarındaki resimlerinizi bilgisayarınıza atmak istediğinizde, uzun süre boyunca beklemenizi gerektiren ve can sıkan bir süreç yaşayabilirsiniz. Hafıza kartının içerisindeki ne kadar çok bilgi olduğu kadar bu bilgiye ne kadar sürede ulaşabildiğiniz ve hangi verimlilikte kullanabildiğiniz de önemlidir. Günümüzde 30 Mb/Sn hızlara sahip hafıza kartları satıldığından, hafıza kartı almadan önce kısa bir araştırma yaparak bu tip ürünleri tercih etmenizde yarar var.