Lor peyniri yapımı

Lor peyniri kahvaltı sofralarından hamur işlerine ülkemiz mutfağında birçok alanda kullanılan ve özellikle son derece ucuz bir süt ürünü olduğu için toplumun her kesimi tarafından kullanılabilen bir peynirdir. Besin değeri de yüksek olan lor peyniri süt kesiği karıştırılarak “peynir altı suyundan” üretilir. Marketlerde satılan birçok süt ürününün içeriğinde yazan peynir altı suyu ise, peynir üretilirken üretim kaplarının dibinde biriken sudur ve protein değeri oldukça yüksektir. Birçok Avrupa kültürüne özenen kişinin “Ricotta” olarak bildiği peynir de aslında bir tür lordur. Evinizde pek de büyük bir zahmet içine girmeden siz de lor peyniri yapabilir ve tamamen kendi hazırladığınız peynirinizin tadına doyasıya varabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 2 litre peynir altı suyu
  • 1/2 su bardağı “doğal” yoğurt, tercihen ekşimiş
  • Çelik tencere
  • İnce telli metal kevgir

Hazırlanışı;

Peynir altı suyu elde etmenin en iyi yolu evde kendi peynirinizi kendiniz yapmanız ve yaparken de kullandığınız kabın altında biriken suyu kullanmaktadır. Şayet böyle bir imkanınız yoksa dışarıdan peynir altı suyu temin edebilirsiniz. Öncelikle “yeşil” renkli bu sudan bembeyaz bir lor peyniri çıkacağına ihtimal vermeseniz de, elde edeceğiniz sonuçtan memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. Öncelikle 2 litre peynir altı suyunuzu çelik tencerenize boşaltın ve harlı ateşte kaynamaya bırakın. Peynir altı suyunuz kaynamaya başladığında yoğurdu dökün ve karıştırın. Burada belirtmekte yarar var ki, “organik” yoğurt kullanmanız elde edeceğiniz sonucu büyük oranda değiştireceği gibi aynı zamanda yoğurdun hafiften ekşimiş olması da daha kaliteli bir lor elde etmenizi sağlayacaktır.

Kaynayan peynir altı suyunuza yoğurdu ilave edip karıştırdıktan sonra ocağın altını kısın ve çelik tencerenizin kapağını kapatarak karışımı kaynamaya bırakın. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca kısık ateşte kaynayan karışımın üzerinde peynir kesikleri yani “lor peyniri” oluşmaya başlayacaktır. Üstte biriken lor topaklarını süzülmeleri için ince telli kevgire alın. Bu şekilde kevgire aldığınız lor peyniri 2-3 saat içinde iyice süzülecek ve tüketim için hazır hale gelecektir. Lor peyniri yoğurt kullanılmadan “sirke ve limonla” da yapılabilir.

2 litre peynir altı suyuna yoğurt yerine 2 çorba kaşığı üzüm sirkesi ve yarım limon atarak da peynir kesiği elde edebilirsiniz. Son olarak lorun “tuzsuz” bir peynir çeşidi olduğunu ve bu nedenle buzdolabında dahi olsa uzun süre saklanamayacağını unutmayın. Bu şekilde hazırladığınız lor peyniri tamamen doğal olduğundan ve içinde herhangi bir katkı maddesi barındırmadığından birkaç gün içinde tüketmeniz tavsiye edilir. Şimdiden afiyet olsun…