Lastik seçimi

Doğru lastik seçimi araç kullanımında genel olarak yakıt tüketimini azaltmak için önemli olduğu gibi, yol tutuşu ve güvenli fren mesafesi için de oldukça önemlidir. Mevsim lastiği olarak da adlandırılan sezonluk lastiklerinde doğru seçilmesi, hava şartlarına uygun lastiklerle aracında daha iyi kontrol edilmesinden daha kısa mesafede durmasına ve şüphesiz yakıt tasarrufuna kadar birçok konuyu doğrudan etkileyecektir. Sürücünün aracı kullanırken direksiyon ve pedallar yardımıyla araca verdiği komutların araç tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde yanıtlanmasını sağlayan lastikler, yol tutuşunu doğrudan etkilemektedir.

Yol tutuşu; sürü tarafından direksiyon yardımıyla araca verilen komutlara cevap alınması, frene basıldığında aracın yavaşlaması ve durması, gaza basıldığında araç motorunun ürettiği mekanik enerjinin yola etkili bir şekilde yansıtılabilmesi demektir. Bu nedenle yol tutuşu doğrudan doğru lastiklerin seçilmesine bağlıdır. Yaz deseni, dört mevsim ve kış deseni olarak bilinen kar lastiği gibi farklı yol tutuşu özellikleri sunan lastikler, mevsime uygun olarak seçildiğinde aracın yakıt tüketimi de azaltacaktır.

Yanlış seçilen lastikler aracın gereğinden fazla yol ile temas etmesini ve dolayısı ile gereğinden fazla bir sürtünme ile karşılaşmasına neden olacağından, araç motorunun daha fazla enerji üretmesi manasına gelmektedir.  Gaza basıldığında aracın yüksek sürtünmeye karşı koyabilmesi için daha fazla güç üretmesi ise, daha fazla yakıt tüketmesiyle mümkün olur. Lastik deseni seçimlerinin de kesinlikle kullanılan araç markasının yetkili servisine danışılarak yapılması, bu konunun uzmanları tarafından doğru yönlendirilme sayesinde uygun lastiğin seçimini sağlayacaktır. Yetkili serviste bulunan uzman kişiye aracınızı hangi mevsimlerde ne tür çevresel faktörler içinde kullandığınızı detaylı bir şekilde anlatarak, uzmanın araç kullanımınıza göre uygun lastiği önermesine yardımcı olabilirsiniz.

Lastik seçimlerinizde aracınızın orijinal lastik ölçülerine uygun bir lastik seçmeniz gerekmektedir. Temas alanı genişliği ve yanak genişliği gibi ölçülerin aracınızın üretiminde standart olarak sunulan ebatlarda tercih edilmesi, araç üreticisinin test ederek araçta ideal verimliliği sunan lastik boyutlarıyla uyumlu lastikler kullanmanızı sağlar. Ayrıca ülkemizde birçok insanın da yaptığı hatalardan biri olan jant genişliği konusunda da, mutlaka aracın standart jant ölçülerine sadık kalınması gerekir.