Araç jantları

Araba jantları birçok erkek için ayrıca bir tutku olduğundan, jant seçimlerinde öncelikli tercih kriteri genellikle dış görünüm olmaktadır. Oysa araç jantları dış görünümden önce aracın mekanik ekipmanları için bir gereklilik olduğundan, doğrudan yol tutuşu dikkate alınarak seçilmesi gereken bir araba parçasıdır. Her ne kadar dünya genelinde milyonlarca araç olduğu için yol yapım teknikleri çok ilerlemiş olsa da, yalnızca ülkemizde değil birçok ülkede yollarda irili ufaklı çukurlar bulunmaktadır. Yüksek hızla seyir halindeyken küçük bir çukura girilmesi durumunda kaliteli jant seçilmemesi durumda ciddi bir kaza yapılması dahi mümkündür.

ABD ve Japonya’nın başlattığı büyük jant modası kısa süre içerisinde dünyanın dört bir yanına yayılarak, ülkemizde de araç sahipleri için bir moda meselesi haline geldi. Ancak çoğu insan filmlerde ya da fuarlarda gördüğü araç jantlarına sahip olmak isterken, araçla ilgili teknik konuları göz ardı etmektedir. Her aracın üreticisi, ürettiği modeli piyasaya sürmeden önce performans ve güvenlik anlamında oldukça kapsamlı testleri uygular. Bu testlerin sonucunda her araç modeli için üretici marka tarafından tavsiye edilen bir jant standardı bulunur ve bu aralığın üzerine çıkıldıkça bir takım risklerin alınması kaçınılmaz olabilir.

Araç jantlarının moda uğruna büyütülmesi, fabrika tarafından kullanılmaması tavsiye edilen büyüklüklere çıkılması manasına gelir. Kullanılan aracı üreten markanın dahi bu büyüklükte jantların kullanılmamasını tavsiye ederken estetik görünüm uğruna geniş jantlar taktırılması, her şeyden önce güvenlik anlamında büyük bir risk alınması demektir. Aracın yürüyen aksamında ilerleyen zamanlarda kapsamlı sorunlar yaşanmasına neden olabilen yanlış jant kullanımı, ayrıca yakıt tüketimini de büyük oranda arttıracaktır. Araç jantının büyümesi aynı zamanda aracın yol ile temas eden yüzeyinin de artması manasına geldiğinden yol tutuşu arttırırken, artan sürtünme nedeniyle yakıt tasarrufunun da artması demektir.

Jant seçimlerinde üretici markanın tavsiye ettiği genişliğin 1-2 inç üzerine çıkılması yakıt tüketimini %5-10 arasında etkilerken, bu sınırın daha da aşılması yakıt tasarrufunun büyük oranda artmasının da ötesinde aracın kararsız bir hale gelmesine neden olacaktır. Yanlış jant seçimi kısa zamanda yürüyen aksamda oluşabilecek arızaların ve yakıt tüketimi artışının haricinde güvenlik açısından da gereksiz bir risk alınmasıdır.