Narın faydaları

Genellikle kabuğunu soymaya üşendiğimiz için satın almadığımız nar, tam anlamı ile insan sağlığı acısında mucize niteliğinde bir meyvedir. Nar meyvesi; yalnızca günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamakla kalmayarak, ayrıca yüksek oranda potasyum da içerir. Ülkemizde ne yazık ki sadece ev kadınlarının aşure süslemek için kullandığı nar, aslında düzenli tüketildiğinde insan sağlığı açısından oldukça yarar sağlayan bir  meyvedir.

Toplumda genel olarak bilinenin aksine; narın sadece içerisindeki kısmı ile değil, dış kabukları ile birlikte tamamının insan sağlığı açısından muazzam derecede yararı vardır. Yüksek tansiyon şikayeti olan hastalar günde bir bardak nar suyu içerek, dengesiz tansiyon şiyaketlerine kalıcı bir çözüm bulabilirler. Çünkü nar; sadece yüksek tansiyon hastalarına değil, düşük tansiyon şikayeti çeken insanlar içinde yarar sağlayan bir meyvedir. Tüm dünya çapında yapılan birçok bilimsel araştırma; narın düzenli tüketiminin bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici bir katkı sağladığını kanıtlanmıştır.

Bağışıklık sistemimizin hastalıklardan korunmamızı sağlayan en önemli sistem olduğunu düşünürsek, narın ne kadar faydalı bir besin olduğunu da anlarız. Ayrıca nar, kandaki şeker oranının düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Tip 2 Diyabet hastalarının temel sorunu olan kan şekeri dalgalanmarını engellerek, kandaki şeker oranının ve insülin kullanımının düzenlenmesini sağlamaktadır. Kolestrol hastalarının da imdadına koşan nar, kötü huylu kolesterolü düşürerek iyi huylu kolesterolün artmasını sağlar. Nar içerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde kışın yakalanılan grip ve nezle gibi birçok hastalıktan korunmakta da etkin bir rol üstlenir. Mikrop öldürücü etkisi ile vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

Narın kabuğunun bile yararlı olduğu araştırmacılar tarafından ortaya çıkartılmıştır. Nar kabuğu özellikle bağırsak iltihabı  oluşumunu engelleyici etkisi ile birçok tadevide yardımcı besin olarak yer alıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta;  kabızlığa  neden olabileceği için narı çekirdekleri ile birlikte tüketmemektir. Nar suyu elde etmek için taneleri kesinlikle  ayıklanmamalıdır. Çünkü narın anti mikrobiyal etkisi, kabuk ile nar taneleri arasında bulunan beyaz bağlardadır. Bıçak ile  ortadan ikiye ayırdıktan sonra portakal sıkar gibi sıkmak, uygulanacak en doğru yöntem olacaktır.