Kulak estetiği

Son yıllarda modern tıbbın estetik alanında sunduğu birçok yenilik, kulak konusunda da sıkıntı yaşanların imdadına yetişiyor ve gerek lokal anestezi gerekse de genel anestezi ile hızlı bir şekilde arzu edilen görünümlü kulaklara sahip olunmasına imkan sağlıyor. Kulakların asimetrisinden ya da kepçe görünümünden kaynaklanan sorunların ilk sırada yer aldığı kulak estetiği operasyonlarında, estetik alanında en çok yapılan uygulamalardandır. Bu aşamada kulak estetiğinin geniş tıp bilgisi gerektiren “tıbbi bir işlem” olmasından dolayı mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılması gerektiğinin de altının çizilmesi gerekir.

Kulak estetiği uygulamalarında amaç, dışarıdan göründüğünde operasyon geçirildiği belli olmayan ve doğal bir görünüm sunan kulak formu oluşturmaktadır. Cerrahi müdahalenin yapıldığı bölgenin mümkün olduğunca arka bölümde saklanması ve dışarıdan bakan insanlar tarafından fark edilmemesi de, kulak estetiği operasyonlarında aranan bir özelliktir. Kepçe kulak yapısına sahip olan insanlar bu tür müdahaleler ile her ne kadar kulaklarını mümkün olduğunca kafa tasına yakın bir hale getirmek istese de, kafaya çok yakın kulakların da estetik açıdan hoş durmayacağını unutmamaları gerekir.

Kulak estetiği operasyonları sanılanın aksine, daha çok erkekler tarafından tercih edilen estetik müdahaleler arasındadır. Kadınlar gibi saçlarıyla kulaklarını kapatma imkanı olmayan erkekler, kepçe kulak yapıları nedeniyle daha büyük sorun yaşamaktadır. Arkadaş çevresinde erken yaşlardan itibaren alay konusu olduğu için bir takım psikolojik sorunlar dahi yaşayabilen erkekler, kulak estetiği operasyonlarını çok daha fazla tercih etmektedir. Plastik cerrahlar 6-7 yaşından itibaren kulak estetiği operasyonu yapılabileceğini ve bu uygulamanın ilerleyen yaşlarda yaşanan kulak gelişimine herhangi bir olumsuz etkisi olmayacağını söylüyor.

Bu şekilde erken dönemden itibaren düzeltilen kulak yapısı, ilerleyen yaşlarda kulak yapısına bağlı olarak yaşanan psikolojik sorunların da önlenmesini sağlayacaktır. Bu tür kulak estetiği operasyonlarından sonra kişiye de bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak, 1 gün kadar kulakların bandajlı kalması ve bir hafta kadar da kulakların kafaya bastırılmasını sağlayan bantların takılması gerekir. Bir haftalık süreç sonrasında belirli bir müddet kulakların fiziksel etkilere karşı korunması gerekir ve bundan sonra kişi geri kalan hayatına yeni kulak formuyla mutlu bir şekilde devam edebilir.