Ameliyatsız estetik

Tıp dünyasında ardı arkası kesilmeyen yeniliklere ameliyatsız estetik uygulamalar da eklenerek,  cerrahi müdahale geçirmek istemeyen ve cilt sorunları için erken yaşta önlem almak isteyen herkese son derece geniş olanaklar sunuyor. Ameliyatsız estetik uygulamaları cilt için yapılan uzun dönemli bir yatırım ve geri dönüşü ilerleyen yaşlarda olan bakımlar olarak düşünmek gerekir. Cilt bakımı konusunda oldukça yararlı imkanlar sağlayan bu uygulamalar ayrıca; kırışıklık, mimik kullanımına bağlı olarak derinleşen çizgiler, yerçekimi nedeniyle etkisi artan sarkmalar, güneş ve genetik nedenlerden ötürü oluşan cilt lekeleri, yüz bölgesinde oluşan çökmeler, farklı bölgelerin dolgunlaştırılarak hacim kazanması ve akne lekelerinin tedavisi gibi oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Ameliyatsız estetik uygulamaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle son 10-15 yıllık dönemde her geçen gün yaygınlaşarak, günümüzde modern teknolojinin de yardımını alarak farklı ihtiyaçların karşılanmasına olanak tanımaktadır. Uygulamaların yaygınlaşması nedeniyle ameliyatsız estetik sektöründe oluşan rekabet, genel olarak fiyatlarında makul seviyelere yaklaşmasını sağlamıştır. Ülkemizde en çok tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamaları; botoks, mezoterapi, dolgu enjeksiyonu, kimyasal peeling, ozon tedavisi, lazer ışını tedavileri olarak sayılabilir. Tıp dünyasında yaşanan gelişmelerle dondurarak bölgesel zayıflatma gibi yeni uygulamalar da her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Farklı estetik gereksinimlerin cerrahi müdahale olmadan karşılanmasını sağlayan ameliyatsız estetik uygulamalar, herhangi bir yan etki göstermediği için de dünya çapında kısa süre içerisinde popüler hale gelmiştir. Genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ince kırışıklıkların ve çökmelerin giderilmesinde kullanılan botoks ve dolgu enjeksiyonu işlemleri, bunun haricinde uzman hekimlerin hünerli elleriyle daha farklı amaçlar için de uygulanabilmektedir. Cilt yüzeyinde farklı nedenlerden oluşan leke ve izlerin giderilmesinde lazer ışınları gibi oldukça etkili yöntemler uygulanabilirken, mezoterapi ve kimyasal peeling gibi uygulamalarla da oldukça etkili tedaviler yapılabilmektedir.

Mezoterapi ve kimyasal peeling yaşlanma etkilerinin giderilmesi için kullanılan ancak uzun vadede cildin çok daha genç ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını da sağlayan, genç yaşlanma süreci için oldukça yararlı uygulamalardır. Mezoterapi yönteminde cildin 28 günlük yenilenme sürecinde ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteği sağlanırken, kişinin tercihi doğrultusunda solüsyonun içerisine sıkılaştırıcı kimyasallar da karıştırılabilir. Bu şekilde hekim kontrolünde diğer uygulamalarla birleştirilebilen mezoterapi, uzun vadeli bir cilt bakımı sağlayarak oldukça büyük bir etki yaratabilir.

Son yıllarda etkisi yapılan araştırmalarla kanıtlanan ozon tedavisi de, ciltteki hücre yenilenmesini destekleyen ve kan dolaşımının daha aktif bir şekilde yapılmasını sağlayan etkileri nedeniyle oldukça yararlıdır. İnsan sağlığı açısında oldukça geniş bir uygulama alanı olan bir tıbbi uygulama olan ozon tedavisinin kullanımı, herhangi bir yan etki oluşmasına da neden olmaz. Ayrıca ülkemizde yeni teknolojilerin kullanılmasıyla cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan lazer ışını teknikleri de, güneş lekelerinden doğum lekelerine kadar oldukça geniş bir alanda hastaların cilt sorunlarına etkili ve kalıcı çözüm sağlayan ameliyatsız estetik uygulamalar arasında yer almaktadır.