En küçük ülkeler

Türk tarihinde önemli bir yeri olan Osmanlı Devleti incelendiğinde birçok insan, sınırları devasa boyutlarda olan bu büyük devletten sonra günümüz Türkiye’nin çok küçüldüğünü düşünür. Ancak dünya geneline bakıldığında Türkiye’den o kadar küçük ülkeler vardır ki, bu ülkelerin çoğu ülkemizdeki küçük olarak tanımladığımız illerin dahi içerisine sığabilir. Dünyanın en küçük ülkeleri olarak adlandırılan bu ülkeler, yüzölçümleri ile olduğu kadar nüfusları ile de çoğumuz için şaşkınlık vericidir.

Dünyanın en küçük ülkesi sorulduğunda çoğu insanın düşünemediği Vatikan, sahip olduğu 5 km² yüzölçümü ile bu alanda açık ara birincidir. Resmi kayıtlara göre ayrı bir yönetimi olduğu için bir ülke statüsüne sahip olan Vatikan, 5 km²’lik alanda yaşayan yalnızca 775 kişilik nüfusuyla hayret verici biçimde küçük bir ülkedir. Katolik meshebindeki Hristiyanlar için ruhani bir başkent olan Vatikan, içerisinde bulunan Aziz Peter Kilise’sinden ibaret olarak tanımlanabilecek bir ülkedir. Dünyanın en küçük ülkeleri listesinde Vatikan’dan sonra 2. sırada yer alan ülkeyse Monako olarak karşımıza çıkıyor.

18 km² yüzölçümüyle dünyanın en küçük 2. ülkesi olan Monako, dünya genelinde medyatik kraliyet ailesi ve jet sosyetenin uğrak bölgesi olarak tanınıyor. Meşhur Monte Carlo casinoları Monako halkının en büyük gelir kaynağını oluştururken, ülkenin 32 bin civarındaki nüfusunun geri kalanı da turizm sektöründe çalışıyor. Fransa ile bütünleşmiş bir ülke olan Monako, Akdeniz’in güzelliklerinin yaşandığı sahilleriyle jet sosyetenin de uğrak tatil mekanları arasında yer alıyor. Sahip olduğu 220 km²’lik alanla dünyanın en küçük 3. ülkesi olan Nauru ise, 1968 yılı itibarıyla tam bağımsızlığı kazanana kadar ülkemizde “Makbul Ada” olarak tanınıyordu.

Pasifik Adası’na dahil olan Nauru, 13 bin kişilik nüfusa sahip. Ülkenin en büyük gelir kaynağı Fosfat yatakları olarak göze çarparken, her geçen gün rezervi azalan ülkeyi yakın gelecekte ekonomik sıkıntıların beklediği de konuşuluyor. Toplamda 9 adet mercan adasından oluşan Tuvalu, 233 km² yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkeleri listesinde 4. sırada yer alıyor. 12 bin kişilik nüfusa sahip olan Tuvalu, deniz ile iç içe geçmiş adalarındaki doğal yaşamıyla dikkat çekiyor. Dünyanın en küçük ülkeleri listesinde yer alan diğer ülkeler sırasıyla; San Marino(620 km²), Liectenstein(1600 km²), Marshall Adaları (1812 km²) ve Saint Kitt&Nevis (2771 km²).  Son olarak Türkiye‘nin yüzölçümünün 783 bin 562 km² olduğunu da hatırlatmak ve ne kadar büyük bir ülke olduğumuzu hatırlatmak isterim.