Kortizonun zararları

1937 yılında E. Kendall tarafından yapılan araştırmaların geliştirilmesi sonucunda keşfedilen kortizon, birçok kronik hastalığın tedavisi için umut kapısı aralamış ve keşfi yapan bilim adamlarına Nobel Ödülü kazandırmıştır. Ancak bu dönemde dahi kortizonun bazı istenmeyen etkilere neden olduğu saptanmış ve kontrollü bir şekilde kullanılması gerektiği anlaşılmıştır. Böbrek üstü bezi tarafından salgılanan bir hormon olan kortizonun vücuttaki başlıca görevi iltihaplanmaları önlemesidir. Farklı hastalıkların tedavisinde hekim kontrolünde kullanılan kortizon, “bilinçsizce kullanıldığında geri dönüşü mümkün olmayan” son derece ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilme potansiyeline sahiptir.

Kortizon kullanımında muhakkak hastanın alacağı doz hekim tarafından belirlenmeli ve tedavi süresince hasta büyük bir titizlikle takip edilmelidir. Yapılan araştırmalar fazla kortizon kullanımının başta çağımızın sorunu olarak adlandırılan obezite olmak üzere kemik erimesi gibi son derece kritik rahatsızlıklara neden olabileceğini göstermiştir. Metabolizmanın hormon dengesini de bozabilme ihtimaline sahip olan yüksek doz kortizon kullanımı, tüm bunların dışında çok farklı etkilere neden olabilir.

Uzman hekim kontrolünde kullanılan kortizonun ise korku duyulacak sorunlara neden olma ihtimali muazzam derecede azalmaktadır. Zira doğru kullanıldığında kortizon daha önce etkili bir tedavisi olmayan bazı bağırsak hastalıklarının da büyük oranda iyileşmesini ve birçok hastalıkta da hasta konforunun fark edilir derecede artmasını sağlayabilmektedir. Hayati önemi bulunan rahatsızlıklarda “doğrul kullanılması” suretiyle büyük yarar sağlayabilen kortizonun bilinçli eller tarafından uygulanması şarttır. Uzman bir hekim onayı olmadan kortizon kullanılmaması gerektiği gibi, kortizonun uygulanacağı doz da mutlaka hekim tarafından belirlenmelidir.

Halk arasında kortizonun çok zararlı ve kesinlikle kullanılmaması gereken bir madde olduğuna dair inanışların en büyük nedeni birçok konuda olduğu gibi bilgi noksanlığıdır. Vücuttaki birçok sistemin düzenli çalışmasını sağlayan ve tıbbi araştırmalarla hala üzerinde araştırmalar yapılan kortizonun doğru ellerde insan sağlığına büyük yarar sağlayabileceği unutulmamalıdır. 20. yüzyılın ortalarında tedavisi olmadığı için hastaların bir manada yalnızca rahat ettirilmeye çalışıldığı bağırsak hastalarında hala kullanılmaktadır.