Koç ile yengeç uyumu

İlişkinin başlangıç aşamasında en çok zorlanan ancak tanışma sürecinin atlatılmasından sonra büyük bir uyum sergileyebilme ihtimali bulunan koç ile yengeç burçları, kadın erkek ilişkilerinin en karmaşık olduğu burç grupları arasında yer alır. Farklı karakterler olarak yorumlanan koç ile yengeç burçlarının birlikteliği ilk aşamada sorunlu gibi görünse de, “zıt kutupların çekimi” ilkesinin işlediği pek çok ilişki bulunmakta ve bu nedenle bu iki burcun uyumu konusunda kesin bir tanımlama yapılamamaktadır. Yengeç burçlarının içe dönük kişilikleri ilişkilerde yaşanan sorunların en büyük kaynağı olabilir. Benzer şekilde koç burçlarının da kendine çok fazla güvenen kişilikleri farkında dahi olmadan yengeç burçlarının hassas yapısına zarar verebilmektedir.

Yengeç erkeği ile birlikte olan koç kadınlarının muhakkak karşısındaki erkeğin duygusal anlamda hassas olduğunu unutmaması gerekir. Yengeç erkekleri hislerini birlikte oldukları koç kadınlarına her zaman açık bir biçimde ifade edemeyebilir. Bu aşamada tüm yengeç erkeklerinin karşısındaki koç kadınına açık olmadıkça sağlıklı bir ilişki kuramayacağını  ve koç kadınlarının da birlikte olduğu erkeğin içine kapanmaya meyilli olduğunu unutmaması gerekir. Yengeç erkeklerinde çok yaygın olarak görülen bir diğer tutum da, aslında çok kırılgan bir yapıları olduğu için bu hali saklamak için ciddi ve sert bir ifade takınmalarıdır. Özellikle erkek arkadaşları arasında sosyal statüsünün belirlenmesi için birçok yengeç erkeği “sert erkek” rolünü başarıyla oynar.

Yengeç kadınları ile birlikte olan koç erkeklerinin, karşısındaki kadının oldukça duygusal, karmaşık ve derin bir yapıya sahip olduğunu unutmaması gerekir. Birçok olayda pasif kalmış “gibi” görünen yengeç kadınları aslında yalnızca duygusal zekalarını ve 6. hislerini kullanarak dahi gerçeklerin farkına varabilir ve bu nedenle koç erkeklerinin ilişkide mutlaka tamamen açık olması gerekir. Yengeç kadınlarının duygusal yapısına uygun yumuşak, romantik ve anlayışlı bir tutum takınan koç erkekleri, karşısındaki kadının kısa süre içinde kendisine derin bir aşk duyacağından ve yalnızca onunla mutlu olmak için yaşayacağından emin olabilir.

Yengeç kadınlarının “anne benzeri” özen gösteren tavrına dikkat etmesi şarttır. Zira sürekli korumacı bir tutum sergileyen bir kadına karşı hisleri yabancılaşan koç erkekleri, kol kanat germeye çalışan yengeç kadınından kısa süre içinde soğuyabilir. İlişkide heyecan ve tutkuya büyük önem veren koç erkekleri için birlikte olduğu kadının annesini hatırlatır derecede korumacı olması, ne yazık ki ilişkinin sonu manasına gelmektedir. Yengeç erkekleri de birlikte olduğu koç kadını ile uzun süreli bir ilişkiye yelken açmak istiyorsa, mutlaka koç kadınına uygun bir romantizm tutumu geliştirmelidir.

Rahnansaika