Koç ile kova uyumu

Doğru söyleme konusunda istikrarlı bir yapıya sahip olan kova burcu ile övülmeyi seven ve ilgi odağına haline gelmekten keyif alan koç burcunun uyumu, ilk günden itibaren çiftlerin birbirine karşı anlayış göstermesine bağlıdır. Duygusallığa saplı kalarak gerçekleri kaçıran bir karaktere sahip olmayan kova burçları, hayattan istediklerini almak için eyleme geçme konusunda çok rahattır. Bu nedenle kova burcu ile birlikte olan bir koçun asla övgü dolu sözler beklememesi gerekir çünkü kovalar abartılı sözler söylemektense doğrudan düşüncelerini yaptıkları ile belli eder. Koç burcunun girdiği ortamlarda ilgi toplamayı sevmesi ve özellikle karşı cins üzerinde hakimiyet kurma konusunda becerikli olması, kova burçlarının pek hoşuna gitmeyecektir. Bu nedenle koç burcu ile kova burcunun pek de iyi anlaşan burçlar olduğu söylenemez.

Ortak ilgi alanları konusunda birbirilerine zıt karakterlere sahip olsalar da, bu zıtlığın karşılıklı çekim alanı oluşturduğu da göz ardı edilemez bir gerçektir. Koç burcu kadını ile birlikte olan kova erkeklerinin ara sıra sevgi dolu sözler söylemesi ve belki de romantik çağrışımlar yapan küçük iltifatlar yapması gerekir. Kova burcu kadınları özgürlüklerini sonuna kadar yaşamak istese de, kova burcu erkeklerinin bazen çok kıskanç olabilmesi genellikle ilişkiyi bitiren en önemli neden olmaktadır. Çoğu koç burcu kadını ilk günlerde birlikle olduğu kova erkeğinin ideal erkek olduğunu düşünse de, ilişkinin ilerleyen günlerinde karşılaştığı kıskanç tutum karşısında ilgisini kaybeder ve ayrılık kararı alır. Koç burcu erkekleri ile birlikte olan kova kadınlarının ise sıkıcı boyuta ulaşan ilgi ve alakadan kaçınması gerekir.

Karşılıklı anlayışın çok önemli olduğu koç burcu ile kova burcu ilişkilerinde, koç burcunun asla birlikte olduğu insan üzerinde hakimiyet kurmaya çalışmaması gerekir. Zira kendi içinde karmaşık duygular içinde gibi görünen kova burçları beklenmedik bir şekilde dominant hale gelebilir ve hakimiyet kurma çabalarından çok kısa süre içinde sıkılabilir. Koç burcu kadınlarının birlikte olduğu kova burcu erkeğinin kıskançlığından çekindiği için yalan söylemesi ise, ilişkinin çok kısa zamanda yıpranmasına sebep olacaktır. Çünkü olaylar ve ilişki ile ilgisiz gibi görünen kova erkekleri dahi aslında ince zekaları ile tüm gelişmeleri takip etmekte ve kendisine söylenen en küçük yalanı dahi “istediği zaman” ortaya çıkarabilmektedir.

Koç burcunun daha ılıman olması gereken kova ile koç birlikteliklerinde, yapıcı taraf olma rolünü üstelenen koçlar ilişkinin de uzun süreli olmasını sağlar. Ancak bu aşamada ilişkinin mutlu ve uzun bir beraberliğe dönüşmesi için kovalara da “büyük rol düştüğü” unutulmamalı ve kova burçları birlikte olduğu koçları gerektiğinde özgür bırakmalı ve kendilerine güvenmelidir. Gerçekten seven bir koç burcu ne kadar uzak olursa olsun dönüp dolaşıp eninde sonunda birlikte olduğu kovanın yanına dönecektir.

Rahnansaika