Koç ile akrep uyumu

İki baskın karakterin buluşması olduğu için koç ile akrep burcu insanlarının birlikteliği ilk adımdan zordur. Karakter yapıları sebebiyle girdikleri her ortamda otoriter ve dikkat çeken bir insan olmak isteyen akrep burçları, benzer özelliklere sahip olan koç burcu insanları ile genellikle pek fazla anlaşamaz. Aslında bu iki burç arasında da ahenkli bir uyumdan söz etmek mümkün olsa da, tüm sorun iki karakterin birbiri üzerine hakimiyet kurmaya çalışmasıdır. Hükmetmeyi seven akrep burcunun tutumu, karşı cinsle ilişkileri genellikle çok iyi olan koç burcunun tahammül sınırını zorlayabilir ve bu durumda ilişkinin sona ermesini sağlayabilir. Koç burcu insanları ilişkinin bitimi ile yalnız kalacağını ve bir daha karşı cinsten bir insan bulamayacağını “asla düşünmediğinden”, bu tür hüküm kurma çabalarından sıkılarak hayatlarına bir başkası ile devam etme kararını oldukça hızlı bir biçimde alabilir.

Akrep kadınları ile birlikte olan koç erkekleri, özgürlüklerinin büyük oranda kısıtlandığını hissetmeye başlar ve bu da ilişkinin sona yaklaştığının habercisidir. Zira tüm koç erkekleri eğlenceyi ve yeni heyecanları sevdiğinden, koç kadınının kendini kısıtlamasını ve kendi dileklerinin yapılması için üzerinde baskı kurulmasını kaldıramaz. Uzun ömürlü ilişkilerin en seyrek görüldüğü burç birlikteliği olan koç ile akrep ilişkileri, akrep kadınlarının hükmedici tavrı sebebiyle bunalan koç erkekleri için oldukça rahatsız edicidir. Akrep kadınının düşüncelerine ve isteklerine saygı göstermesi gereken koç erkeği, ancak bu anlayışlı ve verici tutumuyla birlikteliğin devam etmesini sağlayabilir.

Koç kadınları ile birlikte olan akrep erkeklerinin ise özgür ruhlu ve dilediğini o anda yapmak isteyen bir kadınla birlikte olmaya hazır olması gerekir. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi koç kadınları da karşı cins üzerinde oldukça etkilidir ve dilediğinde karşısındaki erkeği çok kolay bir şekilde elde edebilir. Bu durum koç kadınlarına yüksek bir özgüven verdiğinden akrep erkeğinin baskıcı tutumu karşısında çok hızlı ve kolay bir biçimde ayrılık kararı verebilir. Koç kadını ile akrep erkeği arasında mükemmele yakın bir ten uyumu olduğundan söz edilebilse de, sosyal hayattaki bu üstünlük kurma çabası sebebiyle gelişen sorunlar evli çiftlerin dahi birbirinden soğumasına sebep olabilir. Koç kadınlarının özgür yapısı akrep erkeklerinin rahatsız olmasına ve aldatıldığını düşünmesine sebep olabilir ve bu olduğunda da kadını “aşırı derecede sıkan” bir kontrol tutumu gelişebilir.

Koç burcunun özgür yapısına en başından ters olan hükmedici, kontrol edici ve sorgulayıcı akrep burcu tutumu, bu iki burç arasındaki ilişkilerin en yaygın görülen bitiş sebebidir. Ancak akrep burcunun dominant yapısına boyun eğen koçlar uzun süreli bir beraberliğin oluşmasını sağlayabilir.

Rahnansaika