Hurmanın faydaları

Çoğu kişinin sadece ramazan ayında oruç açmak için yemeyi hatırladığı hurma, her insanın düzenli olarak tüketmesinde oldukça büyük bir yarar olan bir meyvedir. Yapılan birçok bilimsel araştırma yaş hurmanın da kurusu kadar faydalı olduğunu ortaya çıkartmıştır. En başta kanser hastalığına karşı koruyucu etkisi göze çarpan hurmanın; kalp ve damar hastalıklarına, bronşit, kuru öksürük, karaciğer rahatsızlıkları, kansızlık ve kemik hastalıkları gibi daha birçok rahatsızlığa iyi geldiği saptanmıştır.

Lif ve mineraller açısından son derece zengin bir meyve olan hurmanın içerisinde; bakır, çinko, sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve demir oldukça fazla bir oranda bulunmaktadır. Uzmanların kalp dostu olarak açıklamalarda bulunduğu elmadan bile daha yüksek oradan mineral yapısına sahip hurma, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini muazzam derecede düşürmektedir. Hurma meyvesinin %2’si damarlar için oldukça yararlı proteinlerden oluştuğundan, kalp hastalığı yaşayan insanlarında her gün 3-4 tane hurma yemesinde büyük fayda vardır.

Ayrıca küçük boyutlarına rağmen son derece zengin bir vitamin deposu olan hurmada; B1 ve B2 vitaminleri oldukça yoğun bir şekilde bulunmaktadır. B vitaminlerinin gelişme çağındaki çocukların zeka gelişimi için çok önemli bir role sahip olduğu düşünülürse, bu yaşlardaki çocuklarında her gün düzenli olarak hurma tüketmesinde oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca boğaz ağrısı, öksürük ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda da yoğun miktarda B vitamini bulunmaktadır. Hurma yiyerek bu B vitaminlerini doğal yollar ile vücudunuza alarak, bu tür hastalıklardan etkili bir şekilde korunabilirsiniz. Karaciğerin yenilenmesini sağlayan B1 ve B2 vitaminlerinin yoğun biçimde bulunduğu hurma, karaciğer hastalığı yaşayan insanların da iyileşmesi üzerinde olumlu etkilere neden olmaktadır.

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için de sahip olduğu protein yapısı ile oldukça yararlı olan hurma, ciltte oluşan kırışıklıkların önlenmesinde oldukça etkilidir. Güneş lekeleri ve hamilelik nedeni ile gerilen ciltte oluşan çatlakların tedavisi sürecinde her gün düzenli olarak tüketilen hurma, içerdiği proteinler ile leke ve çatlakların giderilmesine büyük destek sağlamaktadır.

Tam bir fosfor ve kalsiyum deposu olan hurma, gelişme çağındaki çocukların sağlıklı bir kemik gelişimi göstermesi için oldukça yararlıdır. Ayrıca kemiklerin daha hızlı bir şekilde kaynamasını da sağlayan hurma, birçok kemik hastalığının tedavisine büyük katkı sağlamaktadır. Tüm bu yararlı protein, mineral ve vitamin içeriğinin büyük oranı hurmanın kabuklarındadır. Hurmanın yararlı içeriğinden çok daha etkin bir biçimde faydalanabilmek için kabuklu bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.