Keten tohumu yağının faydaları

Kalp ve damar hastalıkları sebebiyle her yıl binler insanın yaşama veda ettiği günümüzde, bu ciddi sorunla baş eden doğal besinlerin başında keten tohumu yağı gelmektedir. ABD ve Avrupa ülkelerinde keten tohumu yağının faydaları üzerine yapılan araştırmalar, bu yararlı yağın kolesterolü dengeleyerek kalp krizinden damar sertliklerine birçok ciddi rahatsızlığa yakalanma riskini azalttığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca yüksek tansiyon sorunu olanlar üzerinde yapılan araştırmalar, keten tohumu yağının düzenli olarak kullanıldığında tansiyonun dengelenmesine de yardımcı olduğunu göstermiştir. Eklem ve kas ağrılarının giderilmesi ve bilhassa Gut hastalığında doğal destek ürün kullanılan keten tohumu yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok…

Hemoroid sorunu olanların keten tohumu tüketerek kabızlık sorunundan kurtulduğu bilinmektedir. Zira keten tohumu çok yüksek oranda lif içermekte ve hemoroid problemlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Zira hemoroidin temel nedeni kabızlık, kabızlığın genel nedeni ise az su içmek ve lif içermeyen gıdalarla beslenmektir. Bu sebepten ötürü düzenli keten tohumu tüketenlerin boşaltım sistemleri daha düzenli çalışmaktadır. Tüm bunların ötesinde keten tohumu yağının faydaları arasında belki de en önemli olan, bu doğal yağın kanserle savaşmasıdır. Kolon kanseri, göğüs kanseri, prostat ve deri kanserinin oluşumuna karşı çok etkili bir koruma sağlayan keten tohumu yağı; özellikle göğüs kanseri tedavisinde destek ürün olarak da kullanılmaktadır.

Toronto Üniversitesi’nde göğüs kanseri tedavisi gören hastalar üzerinde yapılan incelemeler, keten tohumu yağının tedavi sürecine de katkı sağladığını orya koymuştur. Sinir iletilerinin daha hızlı gerçekleşmesine de yardımcı olan keten tohumu yağı, Parkinson hastalığına yakalanma riskini de azalttığı saptanmıştır. Cilt bakımı için de kullanılabilecek en yararlı doğal yağlardan biri olmasının dışında cildin iyileştirici etkisini arttırdığı ve bazı cilt lekelerine iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. Güneş yanıklarının iyileşmesini de hızlandırmaktadır. Menopoz döneminde hormonların düzenlenmesine yardımcı olan keten tohumu yağı, erkekler için de fayda sağlamaktadır. Prostat oluşumunun engellenmesine yardımcı olan keten tohumu yağının faydaları arasında sperm kalitesinin korunmasında bulunmaktadır.

Kan akışının hızlanarak erkeklerde iktidarsızlık sorunlarının giderilmesi için uygulanan tedavinin desteklenmesini sağlayan keten tohumu yağı ayrıca kadınlarda da rahim fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Adet düzensizliklerinin giderilmesine de yardımcı olan bu doğal yağ, kolesterol seviyesinin düşmesine de yarar sağlar. Keten tohumu yağının faydaları üzerinde hala bilimsel araştırmalar devam etmekte ve bu “mucize” nitelikli yağın insan sağlığına katkıları hala araştırılmaktadır. Her ne kadar birçok faydası bulunsa da, yine de hastalıkların tedavisi için tek başına kullanılmamalı ve uzman bir doktordan yardım istenmelidir.