Kedi bakımı

Dünya genelinde en fazla bakılan evcil hayvanlardan olan kediler, insanlık tarihinin oldukça eski dönemlerinden beri insanlar ile beraber yaşamıştır. Kediler birçok evcil hayvandan farklı olarak kendine has bir canlı olduğundan, bakımlarının yapılması ve ihtiyaçlarının tam olarak karşılanabilmesi bazen güç olabilir. Kedi bakımında temel olarak dikkat edilecek hususlar; kedinin yemeğinin düzenli aralıklarla verilmesi, sağlık kontrollerinin aksatılmaması, tüy bakımı ve kuşkusuz yeterli ilginin gösterilmesidir.

Kedilerin bakımında dikkat edilmesi gereken konuların başında gelen tuvalet temizliği, büyük oranda kedinin küçüklükten itibaren geliştirdiği alışkanlığa bağlıdır. Kedilerin içgüdüsel olarak tuvalet konusunda titiz ve kendine ait prensiplerinin olması, tuvalet temizliğinin önemini bir kat daha arttırmaktadır. Tuvalet kumu temiz olmayan bazı kedilerin tuvaletini dahi yapmadığı için ciddi sağlık sorunları yaşadıkları bilinmektedir. Kedinin huzurlu ve sağlıklı olabilmesi için kumunun sık sık kontrol edilmesi ve gerektiğinde temizlenmesi gerekir.

Kediler özellikle gençlik yıllarında oldukça aktif ve enerjik olduklarından, en azından her gün yarım saatinizi onlarla oynamaya ayırmanız gerekir. Kedilerin düzenli olarak oynadığı çeşitli oyunlar, beden sağlıklarının korunması açısında oldukça önemlidir. Ayrıca her kedi cinsinin farklı bir tüy bakımı vardır. Bazı kedi cinslerini 10-15 günde bir taramanız yeterli olurken, bazı cinslerin haftada birkaç defa taranması gerekir. Bu aşamada bazı kedilerin tüylerinin taranmasına izin vermediğini de unutmamak gerekir ancak bu durum tamamen küçüklükte edinilen alışkanlıklara bağlıdır. Bu nedenle yavru kedilerin tüylerinin taranmasına alıştırılması gerekir.

Tüm kedi sahiplerinin bilmesi gereken en önemli nokta; kedilerin yıkanmayı sevmemesinin bir nedeni olduğudur. Kediler genetik yapıları itibarıyla suyu sevmezler çünkü hiçbir kedinin temizlenmek için yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Kedilerin dil yapıları ve tükürüklerinin kimyasal yapısı, hem temizlenmelerine hem de tüylerinin taranmasını sağlar. Tükürüklerindeki kimyasallar tüylerinin bakterilere karşı korunmasını sağlarken, dillerinin pütürlü yapısı da tarak işlevi görmektedir. Bu nedenle tüm kediler günün belirli bir saatini tüylerini yalayarak ayırır ve bu işlem banyo yapmadan da temiz kalabilmelerini sağlamaktadır. Suyu sevdiği bilinen tek kedi cinsi “Van Kedisi‘dir” ve bu kedi cinsinin de zaten tüm özellikleri sıra dışıdır.