Buzdolabı sorunları ve arızaları

Buzdolapları her insanın en büyük ihtiyaçlarından birisidir ve günümüz yaşamında her evde bulunan temel eşyaların başında gelir. Yiyeceklerin uzun süre saklanması ve sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için gerekli olan buzdolabı, ilerleyen zamanlarda farklı sorunlar yaratabilir. Buzdolabının sesli çalışması, yeterince soğutmaması, buzluğun kar yapması ya da  kapağının tam kapanmaması gibi sorunlar yaygın olarak yaşanmaktadır. Ancak bu tür sorunlarda hemen teknik servisi aramadan önce bazı uygulamalar ile sorunu kendiniz de çözmeye çalışabilirsiniz. Kuşkusuz parçalarında arıza olan bir buzdolabı her ihtimalde tamir edilecektir ancak basit sorunların çözülmesi, teknik servis masrafına girmemenizi ve arızanın nedenini anlamanızı sağlar.

Buzdolabı yeterince soğutmuyorsa;

Buzdolaplarında bu tür sorunların yaşanmasının en yaygın görülen nedeni, üst bölümde yer alan fanın yeterli biçimde çalışmamasıdır. Dolabınızın kapısı açın ve iç kısımda bulunan buzdolabının kapısı kapandığında çalışmasını sağlayan butona basılı tutun. Butona basılı tuttuğunuzdan buzdolabınızdan fanın çalışma sesini duymuyorsanız, turbo fanda arıza olduğundan teknik servis çağırmanız gerekir. Şayet buton basılıyken fanın çalışma sesini duyuyorsanız; buzdolabınızın içini tamamen boşaltın ve fişini çekerek tamamen eritin. Erime işleminden sonra 3-4 saat kapakları açık şekilde bekletin ve tekrar çalıştırın. Soğutma sorunu devam ediyorsa teknik servise haber verin.

Buzdolabı çok ses yapıyorsa;

Buzdolabının çıkarttığı ses genellikle fandan kaynaklanır. Sorunun fandan kaynaklandığı anlamak için buzdolabınızın kapağını açtığınızda sesinin kesilip kesilmediğine bakmanız gerekir. Şayet buzdolabının kapağı açıldığında çıkan ses kesiliyorsa turbo fanda arıza var demektir ve teknik servis çağırmanız gerekir. Buzdolabınızın sesi kapak açıkken de devam ediyorsa, dolabın üzerindeki tüm eşyaları kaldırmayı deneyin. Çoğu zaman buzdolabından geldiği sanılan ses, üzerine konan eşyalardan gelmektedir.

Buzdolabı sürekli kar yapıyorsa;

Buzdolaplarının kar yapması durumunda kontrol etmeniz gereken ilk yer, buzluk ve dolap kapısının lastikleridir. Buzdolabı ve buzluk kapısının lastiklerini tüm bölgelerde tam tutunma sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Buzdolabı kapısının lastiğinde oluşan yırtık ya da delikler sıcak havanın içeri girmesine ve buzlanmaya neden olur. Ayrıca buzdolabının aşırı miktarda doldurulması da, içinin havasız kalmasına neden olarak karlanma sorununa neden olabilir. Buzdolabınızda bu tür sorunlar yoksa mekanik parçalarda ya da buzdolabının soğutma gazında bir sorun vardır ve teknik servis çağırmanız gerekmektedir.