Kayısı yağının cilde ve saça faydaları

Dünyadaki yaş kayısı üretiminin yaklaşık olarak %15’ini yapan ülkemiz, bu insan bedeni için birçok faydası bulunan meyvenin oldukça bol bulunduğu bir coğrafyadır. Kayısının insan sağlığı açısından pek çok yararı olduğu gibi, yağı da yüksek asit oranıyla insanlara şifa dağıtmaktadır. Oleik asit yani Omega 9, Linoleik asit yani Omega 6 ve biraz da Palmitik asit içeren kayısı yağı, doymamış yağ asitleri açısından çok dengeli doğal bir karışımına sahiptir. Yaş kayısı meyvesinin çekirdeğinden elde edilen kayısı yağı, genel olarak soğuk sıkıştırma (cold press) yöntemi kullanılarak şişelenir. Hücrelerin yürüttüğü faaliyetlerin düzenli bir şekilde yapılmasına büyük katkı sağlayan kayısı yağı, %60’dan da fazla Omega 9 doymamış yağı asidi içerdiğinden insanlara birçok farklı açıdan yarar sağlamaktadır. Kayısı yağının insan vücudu için büyük faydaları olsa da, günümüzde en çok cilde yapılan uygulamalar ile saç bakımı için kullanılmaktadır.

  • Kayısı yağının cilde faydaları

Doymamış yağ asitleri yönünden zengin içerikli bir doğal yağ olan kayısı yağı ayrıca çok dengeli bir mineral karışımına da sahiptir. Mucize olarak nitelendirilen doğal ürünlerden biri olmasının en büyük nedenlerinden biri de, tüm bu bileşenlerin dışında içeriğinde A Vitamini de barındırmasıdır. “Her cilt tipinin bakımı için kullanılabilen kayısı yağı”, yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıklıkların oluşmasını engellemek için en ideal doğal bakım ürünlerindendir. Kalsiyum ve Magnezyum gibi önemli minerallerin yanı sıra Karotin ve Betakaroten içerdiği için cildin derinlemesine beslenmesini sağlar.

Cilt kuruması sorunu için düzenli olarak kullanılabilen kayısı yağı ayrıca akne ve sivilce oluşumunun azaltılmasına da yardımcı olur. Parlak görünen ve bebeksi bir yumuşaklığa sahip bir cilt hayali kuran herkesin günlük bakımında tercih edebileceği kayısı yağı, çok çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde “destek” olarak kullanılabilir. Cildin en temel ihtiyacı olan nemin korunmasını sağlayan kayısı yağı, ciltteki hücre yenilenmesine yönelik faaliyetlerin de daha düzenli bir şekilde yürütülmesine yardımcı olmaktadır.

  • Kayısı yağının saça faydaları

İnsan cildi için çok yararlı mineral, vitamin ve doymamış yağ asitlerini içeren kayısı yağının saçlı deri üzerinde de pozitif etkileri bulunur. Saç dökülmesi sorunu yaşayanların bakım ürünü olarak kullandığı bilinen kayısı yağı saç köklerinin beslenmesine destek olur. İnce telli saç tipine sahip olanların daha dolgun ve hacimli saçlar için kullanabileceği kayısı yağı, saç diplerine birkaç damla dökülerek dairesel hareketlerle yedirilerek uygulanabilir. Su ile karıştırılarak veya şekere damlatılarak oral yolla da alındığında pek çok yarar sağlayan kayısı yağı; bronşit, kabızlık, boşaltım sistemi düzensizlikleri için de kullanılmaktadır.

Sabit yağlarla karıştırılarak masaj yağlarına da eklenen kayısı yağı özellikle selülit tedavisinde kan dolaşımının hızlanmasına ve yağların daha hızlı parçalanmasına yardımcı olmaktadır. Yine de kayısı yağı ile hastalıklara çözüm bulmaya çalışmamak ve doktor tavsiyesi üzerine destek amaçlı kullanmak gerektiği unutulmamalıdır.