Gül yağının faydaları ve kullanımı

Cilde olan faydalarının çok büyük olması ve birçok farklı nitelikteki problemin giderilmesine büyük destek vermesi, gül yağının temel cilt bakımı için tercih edilebilecek en uygun doğal bakım ürünlerinden biri olmasına neden olmaktadır. Ancak gül yağının faydaları hakkında yapılan araştırmalar bu doğal yağın cildin yenilenmesi için çok büyük yarar sağladığını ortaya çıkarsa da, oldukça zor bir şekilde elde edilen gül yağının pahalı bir olduğunu da söylemek gerekir. Gül yağı üretiminde çok fazla gül yaprağı kullanılması gerekmesi ve bitkinin az oranda yağ içermesi, üretim için hatırı sayılır bir oranda gülün işlenmesi manasına gelir. Zaten pahalı bir çiçek olan gülün kilolarca işlenmesi halinde dahi küçük bir miktar yağ elde edildiğinden, bu cilde için çok faydalı doğal yağın yüksek fiyatlara satılmasına neden olmaktadır.

  • Gül yağının cilde faydaları

Virüs ve bakterileri öldürme yani antiseptik özelliğe sahip olan gül yağının cilt temizliği için ideal bir doğal bakım yağı olduğu söylenebilir. Özellikle sivilce sorunu yaşayanlar, tıkanan cilt gözenekleri sebebiyle oluşan sivilcelerden kurtulmak için düzenli aralıklarla gül yağını kullanabilir. Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan gül yağı, gözeneklerin açılmasını ve cildin nefes almasını sağlar. Birkaç damla gül suyu dökülen pamukla yıkanmış cildin temizlenmesi, sivilce oluşumunun da kısmen azalmasını sağlamaktadır. Cildin gergin görünmesine de katkı sağlayan gül yağı, nemlendirici etkisiyle cildin alt tabakalarının da nem dengesini korumasını sağlamaktadır.

Antiseptik etkisi sadece cilt yüzeyinde değil, ağız içinde çıkan yaralarda da olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Boğaz iltihaplanmalarında su ile karıştırılarak gargara yapılması, boğazın ferahlamasına ve antiseptik etki sebebiyle iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Cilt yüzeyindeki açık yaraların daha hızlı iyileşmesine de destek sağladığı bilinen gül yağı, bu özelliği sebebiyle egzama hastaları tarafından da kullanılır. Egzamaya bağlı olarak görülen kaşıntılar sebebiyle cilt yüzeyinin deforme olması ve bu bölgelerde oluşan açık yaralara mikropların yerleşmesi gibi sorunların üstesinden gelmek için de gül yağı tercih edilmektedir. Ancak egzama hastalığı her insanda farklı şekilde görüldüğünden, tedavi amacıyla kullanmak yerine destek ürün olarak görülmesi daha doğru olur.

Gül yağının alerjik ciltlerin rahatlamasına da fayda sağladığı bilinse de, sorunlara çözüm aramak için  başvurulacak en doğru yerin sağlık merkezleri olduğu unutulmamalıdır. Uzman bir doktorun sağlık sorununu incelemesinin ardından verdiği tedavide, yine doktor tavsiyesiyle gül yağı kullanılması en doğru kullanım şekli olacaktır.