Buğday yağının yararları ve kullanımı

Bilinen insanlık tarihinin en eski dönemlerinde dahi Anadolu coğrafyasında yetiştirilen buğday her ne kadar un üretiminin kaynağı olarak temel besin maddesi olarak görülse de, son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda buğday yağının da pek çok yararı olduğu fark edildi. En temel besin maddesi olarak kabul edilen buğday, yağıyla da en temel doğal cilt bakım ürünlerinden biridir. Son derece yüksek bir mineral içeriğine sahip olan buğday yağı ayrıca cildin temel ihtiyacı olan E Vitaminini yüksek oranda ihtiva ettiğinden, cildin sağlık kazanmasına önemli bir destek vermektedir. Saçlı deri üzerinde de olumlu etkiler yarattığı bilinen ve saç köklerinin beslenmesine yardımcı olan buğday yağı, saçın derinlemesine beslenmesini sağlamaktadır.

Cildin hücre yenilenmesine büyük oranda destek sağlayan ve bu sebeple de cilt yüzeyindeki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan buğday yağı, bazı güneş kaynaklı lekelerin giderilmesini de sağlayabilmektedir. Kırışıklık sorunuyla savaşta doğal bakım ürünü olarak düzenli şekilde kullanılabilen buğday yağı, cilt çatlaklarının önlenmesine de ciddi bir destek vermektedir. Hamilelik döneminde karın bölgesinde oluşan çatlakların “oluşmadan” önlenmesi için kullanılmaktadır. E Vitamini yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahip olan buğday yağı cildin elastik yapısının korunması için de bakım ürünü olarak tercih edilebilir.

E Vitamini içeriği sayesinde cilt için çok faydalı olan buğday yağı vücudun vitamin ihtiyacının da karşılanmasını sağlamaktadır. Kuru cilt tipine sahip olanların daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilt için gece yatmadan önce ve sabah kalktıktan sonra “temiz cilde” buğday yağı sürmesinin yararlı olduğu da söylenmektedir. Masaj yağı olarak da kullanılan buğday yağı, sabit yağlarla inceltilerek ve diğer aromaterapi yağlarıyla karıştırılarak da cilde uygulanabilir. Mineral zengini olduğu için selülit tedavisi için de tercih edilen buğday yağı, cilde alt katmanlara kadar etki ederek yağların parçalanmasına yardımcı olur. Masaj ile birlikte selülitin bilindik görüntüsünün giderilmesine destek olan buğday yağı, sorunlu bölgedeki kan dolaşımının da hızlanmasını sağlamaktadır.

Akne, sivilce, doğum ve güneş lekelerinin giderilmesi için de buğday yağına başvurulsa da, bu tür lekelerin çok çeşitli olduğu ve her insanın farklı bir yapıya sahip olduğu için kesin bir çözümün söz konusu olmayabileceği unutulmamalıdır. Temel besin maddesi buğdayın yağının da insanlara birçok faydası olsa da, buğday yağının sorunlara çözüm için tek başına bir mucize çözüm olarak görülmemesi gerekir. Sorunlar için öncelikle uzman bir hekime başvurulması ve hekim tavsiyesi üzerine tedavi sürecine destek olması için kullanılması daha doğru olacaktır.