Kaş kirpik bakımı

İnsanların karşı taraf üzerinde etki bırakmasında en önemli unsurlardan biri olan bakışlar ancak bakımlı kaş ve kirpiklerle birlikte derinlemesine bir etki yaratılmasını sağlar. Kaş ve kirpiklerin sağlıklı bir biçimde uzaması ile yüz güzelliğinin bütünlük kazanması ve herkes tarafından beğenilen bakışlara sahip olunması mümkün. Hint yağı, badem yağı, susam yağı, ısırgan tohumu yağı, ceviz yağı, Jojoba yağı ve fındık yağı gibi doğal bakım ürünlerinin kaş ve kirpiklerin sağlıklı uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Makyajsız ve iyi temizlenmiş yüze uygulanması gereken bu doğal yağların kullanımında da bir takım noktalara özen gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bilinçsizce yapılan uygulamalar yarardan çok zarar getirerek, kaş ve kirpiklerin zarar görerek dökülmesine dahi neden olabilir.

Gece yatmadan önce temiz cilde uygulanan bakım, gece uykusu boyunca cildin uygulanan doğal yağları emmesini sağlayacağından en doğru tercih olacaktır. Gece boyunca cilde derinlemesine etki eden doğal yağlar, kaş ve kirpiklerin de daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Piyasa genelinde birçok farklı doğal yağ karışımını kullanılmasına rağmen bu tür ürünlerden sağlanacak fayda, doğrudan kişinin doğuştan sahip olduğu kalıtsal özelliklere ve kişinin beslenmesinden yaşam alışkanlarına birçok farklı faktöre göre değişecektir. Bu durumu daha açık izah etmek gerekirse, sağlıklı bir cildin temel unsuru olan suyun yeterli oranda vücuda alınmaması halinde en etkili doğal yağ karışımı kullanılsa dahi uzun ve sağlıklı görünen kirpiklere sahip olmak mümkün olmayacaktır. Benzer şekilde beslenme alışkanlıkları da uygulanan kirpik ve kaş bakım ürünlerinden elde edilecek faydayı etkileyecektir.

Kullanılacak doğal yağların tamamının güneş ışığından uzak tutulması ve sıcak ortamlarda tutulmaması gerekir. Kaş ve kirpik bakımında kullanılan doğal yağ karışımlarının oda sıcaklığında olması da önemlidir. Ayrıca kirpik ve kaş diplerine doğal yağların uygulanması esnasında gözün muhafaza edilmesine özen göstermekte de yarar var. Yağların gözle temas etmesi durumunda bolca su ile yüzün yıkanması, gözde ağrı ve yanmanın devam etmesi halindeyse vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulması gerekir. Kaş ve kirpik diplerine doğal yağların uygulanması için bir kulak çubuğu kullanılabilir. Kulak çubuğunun “doğal pamuklu” kısmını hafifçe yağ karışımına batırmanız ve fazla yağın damlaması için biraz bekledikten sonra kirpik diplerine uygulamanız, yağın gözle temas etmesini büyük ölçüde engelleyecektir.

Rahnansaika