Yengeç ve kova burcunun uyumu

Kova burcunun gerek duygusal yapısı gerekse de fiziksel olarak çok hareketli olması, kova burcuna göre daha ağır başlı bir karaktere sahip olan yengeçler için pek uygun olmayabilir. Yüksek enerjisiyle günün her saati hareket için hazır olan kovaların bu yüksek tempolu hayat anlayışı yengeç burçları için yorucu ve bitmek bilmeyen bir süreç haline dönüşebilir. İlişkinin ilk günlerinde oluşan çekim nedeniyle yengeç burçları kovaların bu yüksek temposuna ayak uydurmaya çalışsa da, kısa süre içinde enerjisi tükenen yengeçler ilişkinin ilerleyen günlerinde bocalamaya başlar. Bu durum yengecin sinirlerinin de yıpranmasına neden olabilir ve sonuç olarak hiç hak etmediği halde kova burcu beklemediği agresif bir tutumla karşılaşabilir. Madalyonun diğer yüzündeyse yengeç burcunun yüksek hedefleri ve başarı uğrunda son derece kararlı adımlarla yürümesi yer alır.

Kova burcunun ulaşılmaz ya da “çok yüksek” olarak tanımladığı birçok hedef, yengeçler için makul bir süre zarfında ulaşılacak ve istikrarlı çalışma sonucunda elde edilmesi kaçınılmaz amaçlardır. Bu durum kovaların beklentiyi karşılayamayacağı hissine kapılmasına ve kendine olan güvenlerini sorgulamalarına neden olabilir. Yengeç burçları kendilerine koyduğu çoğu yüksek hedefe hayatları boyunca ulaşamasa da, bu hedefler uğrunda disiplinli bir şekilde çalışmaktan asla usanmaz. Bu nedenle yengeç burçlarının yükseklere çıkmaktan değil, belirli bir amaç uğrunda mücadele etmekten hoşlandığı çok söylenmiştir. Ancak kovalar için bu tür bir tutum gereksiz yere uğraşma ve kendisinden bile daha hayalperest bir amaç uğrunda boşa kürek çekme olarak algılanabilir. Bu tür durumlarda kovanın ilişkiye olan ilgisi azalırken, yengeçlerin de karşı tarafa olan inancı büyük oranda sarsılır.

Yengeç burcunun olgun tavırlarını genellikle çok ağır bulan kovalar çok daha hareketli bir yapıya sahip olduğundan “yengeç için” çocuksu olan tavırlar sergilemekten çekinmez. Kovaların yaradılıştan gelen bu çocuksu özelliği asla değişmez ve çoğu kova bir ömür boyunca çocuk kalır. Kovaların içindeki küçük çocuk yengeç burçlarının ilişkiden beklentilerini karşılayamamasına neden olabilir ve bu durumda da ilişkinin sonu gelmiş demektir. Çoğu yengeç ve kova ilişkisi ihtirasla başlasa dahi kısa süre içinde heyecanını kaybederek ya monoton bir şekilde devam eder ya da erken aşamada sonlanır.

Kova burçları yengeçlerle yaptıkları sohbetleri çok yüzeysel bulurken, bu durum yengeçler için de farklı değildir. Karşısında küçük bir çocuk varmış gibi hisseden yengeçler için kovalarla birlikte olmak her zaman yorucudur. Her iki tarafın da birbirine ayak uydurması için geniş bir anlayışa sahip olması ve karşı tarafın yaradılışından gelen özellikleri değiştirmeye çalışmaktansa, bu özelliklerle birlikte yaşamayı öğrenmesi gerekir.

Rahnansaika