Topluluk Karşısında Konuşma

Günlük hayatımızda sık sık topluluk önünde konuşma gereği duyarız. Okulda, işte ya da başka bir ortamda bu tarz bir konuşma yapmak durumunda kalırız. Ancak bu çok da kolay bir iş değildir. Çoğumuz birkaç kişinin karşısında bir konudan bahsederken rahat hissetmez.

media-crisis-management-training

Kimi zaman rezil olma hissimiz yüzünden düşüncelerimizi kendimize saklamak zorunda kalırız. Oysa fikirler paylaşılmak içindir ve başarılı insanların çoğu da kendini iyi ifade edebilen insanlardır. Ancak yaşanılan bu kaygılar oldukça doğaldır ve bastırılması mümkündür. Hitabet konusunda dersler veren uzmanların bu konudaki tavsiyeleri, rezil olma korkumuzu yenmemiz yönünde. Eğer rezil olmaktan korkmaz isek her türlü ortamda konuşabilir ve fikirlerimiz ne kadar uçuk olsa da dile getirebiliriz.

Pekiyi bu rezil olma kaygımızdan nasıl kurtulacağız. Bu konuda uzmanların dört aşamadan oluşan bir yol haritası tavsiyesi var. Uygulaması pratikte kolay olsa da manen zor olan bu  yol haritası şu şekilde işliyor.

  1. Adım: Her gün tanımadığınız 10 kişiye selam verin
  2. Adım: Her gün tanımadığınız 2-3 kişi ile sizin başlatmanız şartı ile en az 2-3 dakika sohbet edin.
  3. Adım: Her gün şehrin işlek bir caddesindeyken caddenin karşısında tanıdığınız biri varmış gibi yüksek sesle seslenin. Bunu yapınca insanların size bakıp güleceğini düşüneceksiniz. Ancak muhtemelen hiç de düşündüğünüz gibi olmayacak.
  4. Adım: Bir dükkana girip orada olması mümkün olmayan bir ürün isteyin. Örneğin bir eczaneye girip kandil simidi istemek gibi. Bu size olabileceğiniz kadar rezil olduğunuz anı yaşadığınızı ve daha fazlasının olamayacağını düşündürecektir. Ben bunu yaptıysam artık çekinecek hiçbir şeyim kalmamıştır düşüncesini oluşturacaktır.

Ancak bu reçetenin de bir uygulanış şekli vardır. Bu uygulama tam bir aylık bir uygulamadır ve her aşama sırasıyla devreye alınacaktır. İlk hafta birinci aşama, ikinci hafta birinci ve ikinci aşama, üçüncü hafta ilk üç aşama ve son hafta bütün aşamalar aynı anda uygulanacaktır. Ve bu bir ayın sonunda toplulukta konuşma ve düşüncelerini ifade etmede çok yol kat etmiş olacaksınız.

Bu yöntem birçok kişi tarafından uygulanmış ve korkularından eğlenerek kurtulmanın tadına varılmıştır.