Karda ve buzda araba kullanmak

Kış aylarında hava şartlarının ağırlaşması ile yollardaki karlanma ve buzlanma, oldukça tehlikeli trafik kazalarının yaşanmasına neden olabilir. Kar ya da buz nedeni ile kayganlaşan zemin, sürücülerin araç kontrolünü kaybetmesine ve böylece istenmeyen sonuçların doğmasına neden olabilir. Kış aylarında güvenli bir sürüş için gerekli önlemlerin alınması kadar sürüş tekniğine de dikkat edilmelidir.

Araç yapısı, kar ve buz nedeniyle kayganlaşan zeminde aracın hareketlerini belirleyen ilk faktördür. Önden çekişli araç kullanan sürücülerin, özellikle karlı havada virajlara girerken gaza çok basmamaya özen göstermesi gerekir. Önden çekişli araçlar kaygan zeminde çok daha çabuk şekilde kontrol dışına çıkabilmektir bu nedenle aracın arkasının savrulmaması için virajlarda ani direksiyon hareketlerinden ve aşırı hızlanmadan kaçınılması gerekir.

ABS fren sistemlerine sahip araç sahipleri, çoğunlukla buz ve kar nedeni ile kayganlaşmış zeminde daha avantajlı olduğu düşünür. Ancak bilinen tam aksine; ABS fren sistemi ıslak zeminde aracından daha kısa mesafede durmasını sağlayan bir sistem değildir. Bu nedenle araçta ABS fren sistemi olsun olmasın, tüm sürücüler risk altında olduğunu bilmelidir. Kış aylarında öndeki araç ile korunması gereken takip mesafesinin, biraz daha fazla tutulmasında yarar vardır. Kar ve buz nedeni ile kayganlaşan zeminde kesinlikle ani vites küçültmeleri yapılmaması gerekir.

Yaygın olarak sürücülerin kış aylarında kaygan zeminde kaza yapmalarının bir diğer nedeni de, fren sistemini yanlış kullanmalıdır. Günümüzde çoğu araçta frene basıldığı zaman devreye giren ABS sistemi, fren pedalının titreşim haline geçmesine neden olur. Bu esnada sürücülerin yapması gereken; fren pedalından ayaklarını çekmek yerine, debriyaja ve frene araç duruncaya kadar basmaya devam etmelidir. Aracın çarpmadan durmasına yetecek kadar mesafe olmaması durumunda; eğer sağda ya da solda boş alan varsa, direksiyonunun bu yöne doğru “hafif” bir hareketle kırılması gerekir.

Kış aylarında zeminin kayganlaşması nedeni ile yaşanan trafik kazalarının bazılarına da, sürücülerin üzerine giydiği kalın giysiler nedeni ile hareket kabiliyetlerinin büyük oranda kısıtlanması neden olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca rahat hareket edilebilecek kıyafetler seçilmeli ve özellikle bayanların topuklu ayakkabı giymemeye dikkat etmesi gerekir. Uzun yola çıkacak sürücülerinde yanlarında zincir taşımaya bilhassa dikkat etmesi gerekir.