Dizi oyunculuğu

Günümüzde televizyon programlarının oldukça büyük bir bölümünü diziler oluşturuyor. En fazla izlenen ulusal televizyon kanalları, akşam saatlerinin neredeyse tamamını dizilere ayırıyor ve bu dizilerde birçok oyuncu her gece insanların evlerine misafir oluyor. Durum böyle olunca insanlar arasında oldukça popüler bir hale gelen dizi oyunculuğu, toplumun genel kesiminde çok eğlenceli ve bir o kadarda kazançlı bir meslek olarak görülüyor.

Bu aşamada genel anlamda oyunculuğu meslek olarak gören bir insanın, bu işten hem bir kazanç sağlayamayacağını hem de oyunculuk alanında kayda değer bir başarıya ulaşamayacağını belirtmek gerekir. Öncelikle dizi oyunculuğu ile tiyatro oyunculuğunun kalın bir çizgi ile birbirinden ayrılması gerekir. Çoğu devlet sanatçısı; televizyonda yayınlanan dizilerdeki oyunculuğu, bir sanat icra etme olarak görmemektedir. Bunun en büyük nedeni ise televizyonun bir “eğlence” sektörü olmasıdır, bir sanat sektörü değil…

Dizi oyunculuğu için insanların sahip olması gereken özellikler de uzun yıllar boyunca tartışma konusu olmuştur. Ancak bir insanın dizi oyuncusu olabilmesi için herhangi bir eğitim almasının dahi gerekli olmadığı, günümüzde birçok sanatçı tarafından da kabul edilmektedir. Bazı dizilerdeki çok önemli roller, daha önce hiçbir oyunculuk tecrübesi olmayan insanlar tarafından oynanmakta ve oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Dizi oyuncusu olmak isteyen insanların düşündüğünün tam aksine; dizilerin çekilmesi oldukça zorlu ve uzun saatler süren bir süreçtir ve oyuncuların büyük bir çaba harcamasını sağlamaktadır. Çoğu insan dizi oyuncularının haftada birkaç gün çok az vakit harcayarak bu işi sürdürdüğünü düşünse de, günümüzde dizi sektöründe gelinen nokta oldukça yorucu ve uzun saatler gerektiren bir süreç halini almıştır.

Ülkemizde en fazla izlenen dizilerin neredeyse tamamı, her hafta 90-110 dakika uzunluğunda çekilen bölümlerden oluşmaktadır. Bu süre, bir sinema filmine eşdeğerdir ve her hafta bir film çekilmesi anlamına gelir. Bu nedenle dizi oyuncusu olmak isteyenlerin gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren çekimler nedeni ile uykusuz geçecek gecelere de hazırlıklı olması gerekir.

Dizi oyunculuğu için öncelikle bir cast ajansına gidilmesi gerekir. Cast ajanlarında oyuncu katalogu adı verilen, içerisinde oyuncu olmak isteyen tüm insanların resimleri ve bilgileri olan arşivler vardır. Öncelikle bu tür bir oyuncu kataloguna girilmesi ve daha sonra bir yapım ajansı tarafından keşfedilmeyi beklemek haricinde yapılabilecek fazla bir şey yoktur.