Sosyal medya pazarlamada Instagram’ın gücü nedir?

İnternet teknolojilerini tanımlayan yeni bir kavram web 2.0 teknolojisi. Bu kavramın ortaya çıkmasında sebep, internetin giderek daha çok kimsenin kullanıldığı bir alan olması. Sadece bu değil tabi. Sosyal medyaların ortaya çıkması, bu kavramın doğmasında öncelikli sebepler arasında. Bu kavramın kısaca karşılığı, internetin hayatımızın her aşamasında daha da gerekli hale gelmesi. Sosyal medyaların giderek insanlar arasında yayılması, instagram-logo-260612hayatımızın her saniyesinin sosyal medyalarda paylaşılması, dijital bir devrim niteliğinde.

Hayatın sosyal medyaya taşınması, ticaretin ve ürün, hizmet sunan firmaların sosyal medyada var olmasını gerekli kılıyor. Kişilere sosyal medya aracılığıyla ulaşmak, rakiplerin geride bırakılması veya rekabette geri kalmamak adına önemli. Sosyal medya pazarlama kendi başına bir uzmanlık alanı haline geldi. Sadece bu işle uğraşan ajanslar var. Yeni bir sektörün doğmasına sebep olan sosyal ağlar, günlük gezinti ve eğlence şeklinde kullanılmasının yanında firmalar için bir çok anlam ifade ediyor.

Bu nedenle firmalar, markalarını sosyal ağlara entegre etmeden önce, ön araştırma ve incelemeler yaparak, hangi sosyal mecralarda yer alacaklarını tespit ediyorlar. Bu tespitlerin belirlenmesinde kısaca gerekli olan süreç şu şekilde işliyor. Öncelikle hizmetin iyi bir şekilde tanımlanması lazım. Kadınlar için mi? Genç veya yaşlılar için mi sunulan bir ürün veya hizmet söz konusuysa, sosyal ağlarda ilgili hedef kitlenin en çok nerede olduğunu verilerden tespit edilir. Bu şekilde firma markasını belirlediği sosyal ağ için optimize eder.

Ancak bir firma için bu yeterli değil. Sosyal medyaların popülerliği de çok önemli ve takip edilmeli. Her firma mecburen Facebook’ta var olmak zorunda. Çünkü ilk kurulduğu zamandan beri lider konumda. Sosyal medyada geçirilen saatlerin yüzde 53 gibi büyük bir oranı, Facebook’ta harcanıyor. Bizim için önemli olanın ikinci lider sosyal ağın hangisi olduğu?

Ne yazık ki birçok kimse bunu Twitter olarak biliyor. Ama Instagram, Facebook’tan sonra en çok kullanılan sosyal mecra. Sosyal medyada harcanan saatlerin yüzde 13,5’lik kısmı Instagram’a ait. Ondan sonra yüzde 4’lük payla, Twitter geliyor. Bu Instagram’ın firmalar için önemli olmasını anlamına geliyor. Çünkü;

  1. Instagram kullanıcılarının yüzde 50’den fazla kısmı, her gün aktif oluyorlar. Twetter’da ise bu rakam yüzde 40’larda. Yani Instagram kullanıcıları daha sadiklar.
  2. Bunun yanında Instagram, ınfografik paylaşımların yapıldığı bir mecra. İnsanlar için ilgi çekici olan görseller, geri dönüşümün artmasını sağlıyor.
  3. Reklam hizmeti de vermeye başlayan Instagram’ın arkasında sosyal medya lideri Facebook var. 2007 senesinde Facebook tarafından satın alındı.