Kantaron yağının faydaları ve kullanımı

Binlerce yıl öncesinde Anadolu medeniyetlerinde dahi kullanılan ve dünya üzerinde en çok bulunan bitkiler arasında yer alan kantaron, ruhsal sorunların tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde sarı kantaron, ülkemizde en çok kullanılan ve cilde olan yararlarıyla bilinen türüdür. Kantaron yağı Yunan medeniyeti döneminde dahi cilt üzerindeki yenileyici etkileri bilinen ve bu nedenle de özellikle yanık tedavilerinde kullanılan bir doğal üründü. Ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayan kantaron yağının etkileri günümüzde de bilim insanları tarafından araştırılmakta ve insanoğluna birçok açıdan fayda sağlayan bu doğal bitki yağı hala çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Antidepresan etkiye sahip olan kantaron bitkisinin yağı da hafif ve orta derecedeki depresyon sorunlarının tedavisinde destek ürün olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında melatonin salgısında artışa neden olan kantaron yağı, gece uyku sorunu yaşayanlar tarafından da kullanılmaktadır. Bunun dışında kantaron yağının konsantrasyonu güçlendirdiğine dair iddialar da ortaya atılmış ancak bu iddiaları destekleyecek tutarlı bilimsel bulgular olmadığı için görüşler iddia olarak kalmıştır. Yunan medeniyeti döneminde cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan kantaron yağının bu etkiye sahip olduğu günümüzde yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Ülser gibi ciddi mide rahatsızlıklarının tedavisinde destek ürün olarak kullanıldığında olumlu etkiler meydana getirdiğine dair çalışmalar da bulunmaktadır. Bilimsel olarak “antibakteriyel” etkiye sahip olduğu ve bu sebeple de açık yaraların iltihap kapmasının önlenmesi için kullanımının yarar sağladığı, araştırmalardan elde edilen son derece net bulgularla ortaya konmuştur. Kantaron yağı ayrıca antiviral yani virüsler üzerinde de etkili olduğu görülmüştür. Son yıllarda AIDS hastalığına neden olan virüsler üzerindeki etkileri büyük bir araştırma konusu olmuş ancak şuana dek kesin bir tedaviye dair herhangi bir sonuç elde edilememiştir. Bunların haricinde kantaron yağının faydaları bilim adamlarının hala kapsamlı bir şekilde araştırdığı konuların başında yer almaktadır.

Kantaron yağının birçok yararı olsa da, yanlış kullanımında bir takım yan etkilere neden olması da söz konusudur. Hamileler üzerindeki etkileri hala araştırılan ve sebeple de gebe kadınların bitkiyi ve yağını kullanması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca tansiyon problemi yaşayanların da hekim onayı olmadan kantaron bitkisinden elde edilen ürünleri doğal dahi olsa kullanmaması gerekir. Sindirim bozukluklarına ve alerjik reaksiyonlara da neden olabilme imkanı bulunduğundan, hekim tavsiyesi olmadan bilinçsiz bir biçimde hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaması gerekir.