Jojoba yağının cilde faydaları

Kozmetik ürünlerinin içinde uzun yıllar boyunca “balina yağı” kullanılmış ve sonrasında bu memelilerin neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalması üzerine sektör “jojoba” isimli mucize bitkiye yönelmiştir. 1822 yılında ABD’li botanikçi Link tarafından keşfedilen jojoba, kısa süre içinde yararları anlaşılmış ve kozmetik sektöründe en çok kullanılan ürünlerdne biri haline gelmiştir. Bitki çok fazla tohum üretmekte ve bu tohumların da yağ oranı oldukça yüksektir. Yoğun yağ oranına sahip olan jojoba tohumlar soğuk sıkma (cold press) yöntemiyle işlenir ve ortaya cilt için çok faydalı olan jojoba yağı çıkar. “Tüm cilt tiplerinde” kullanılabilen ve bilindiği kadarıyla hiçbir cilt tipinde alerjik reaksiyonlara neden olmayan jojoba yağı, günlük bakım için herkes tarafından kullanılabilir.

Cilt yüzeyindeki yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olan jojoba yağı, balmumu kıvamında bir yapıya sahiptir. Ancak oda sıcaklığında hızlı bir şekilde sıvı hale geçer ve cilde uygulanmaya hazır hale gelir. Bilhassa hassas cilt tipine sahip olanlar için ideal bir doğal bakım ürünü olan jojoba yağı, ciltte hiçbir alerjik reaksiyon yaratmadığı için bu cilt tipine sahip olanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. İnsan vücudunun ürettiği ve cildin temel yapı taşlarından olan “Sebum yağı” ile birçok benzer yönü bulunan jojoba yağı, cilt tarafından çok kolay bir şekilde emilmektedir. Bu doğal bitki yağı üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, jojoba yağının insan derisi tarafından en hızlı emilen yağlardan biri olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Saçlı derinin de beslenmesini sağlayan jojoba yağı, ince telli saçlara sahip olanların ve saç kırılmalarından şikayet edenlerin rahatlıkla kullanabileceği bir doğal bakım ürünüdür. Cildin yumuşak ve pürüzsüz bir hale almasına yardımcı olan bu doğal yağ, etkili bir nemlenme imkanı sunmaktadır. Saçın parlaklığının da artmasını sağlayan jojoba yağı, tıpkı cildin diğer bölümlerinde olduğu gibi saçlı deri tarafından da çok kolay bir şekilde emilir. Ciltteki hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olan jojoba yağı, yeni hücrelerin gelişmesini hızlandırarak cildin doğal hücre yenileme periyoduna destek vermektedir. Jojoba yağı ile cildin tüm nem ihtiyacının karşılanması mümkün olsa da, satın alınan yağın tamamen organik içerikli olduğundan emin olunması gerekir.

Jojoba yağının tedavi amaçlı kullanılmaması gerektiği ve hastalıkların tedavisi için uzman bir doktora başvurulmasının en doğru hareket olacağı da unutulmamalıdır. Doktor tavsiyesi üzerinde “destek” amaçlı kullanımı, arzu edilen sonuçların alınmasını daha da kolay hale getirecektir.