Kan grubu diyeti

Toplumumuzda birçok insanın farkında olmamasına rağmen, kan gruplarına göre beslenme biçimleri de farklılık göstermektedir. Kan grubunuzu bilerek doğru besinleri tüketmeniz, hem daha sağlıklı olmanıza hem de daha kolay kilo vermenize yardımcı olacaktır. 0 kan grubu insanlarını kısaca etçil olarak tanımlayabiliriz. A kan grubu insanlarının aksine kilo vermek için tahıldan uzak durmaları gerekmektedir. Bağışıklık sistemleri çok hareketli olan bu kan grubu insanları kırmızı et yemekten kendilerini alamazlar. Neredeyse tüm et ürünlerini yemeleri gerekir. Böylece bağışıklık sistemleri kuvvetlenir. Yalnız kilo sorunu yaşamamak için tahıllardan, ekmekten uzak durmalıdırlar. İçerdiği Gluten nedeniyle buğdaydan özellikle kaçınmalıdırlar. Gluten maddesi 0 kan grubundaki insanların kilo vermesini önleyici bir etkiye sahiptir. Süt ürünleri ve yumurtanın da fazla tüketiminden uzak durmaları ilerleyen yaşlarda sağlık risklerini azaltmalarına yardımcı olacaktır.

B kan grubundaki insanlar kalp ve damar hastalıklarına diğer kan gruplarındakilere göre daha az yakalanma ihtimaline sahiptir. Bu gruptaki insanların sindirim sistemleri dayanıklıdır ve sütlü besinlere daha fazla ihtiyaç duyarlar. Özellikle dana ve hindi eti tüketmeleri gerekir ve kabuklu deniz ürünleri hariç her tür balığı yiyebilirler. Ancak B kan grubundaki insanların bağışıklık sistemi düzensizlerine ve kan şekeri düşüklüğüne meyilleri daha fazladır. Bu nedenle fazla tavuk eti, zeytin, mısır ve buğday yememeleri gerekir. AB kan grubu çok nadir sayılabilecek bir kan grubudur. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %5’i AB kan grubuna dâhildir. Bağışıklık sistemleri kuvvetli olan AB kan grubundaki insanların bir takım kanser türlerine yakalanma riskleri daha fazladır. Bu kan grubundaki insanların özellikle dana etinden uzak durması gerekmektedir. Çünkü dana eti vücutlarında yağ depolanmasını kolaylaştırır.

Hayvansal yağların fazla tüketimi damar tıkanıklıklarına sebebiyet verebilir. AB kan grubundaki insanların sarımsak ve sirkeyi de fazla tüketmemeleri gerekmektedir. Yaygın olan A kan grubu insanlarının enfeksiyonlara karşı direnci diğer kan gruplarına göre çok daha fazladır. Kolera gibi ağır hastalıkları bağışıklık sistemleri sayesinde atlatabildikleri yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Güçlerini koruyabilmek için sebze ağırlıklı beslenmeleri ve bolca balıketi tüketmeleri gerekir. Tahıl ve sebze ağırlıklı beslenmeleri bağışıklık sistemlerinin daha kuvvetli olmasını sağlar. Fazla kırmızı et yemeleri hem vücutlarının yağlanmasına hem de hem de kendilerini güçsüz hissetmelerine neden olur. Metabolizmalarını yavaşlattığı için A kan grubundaki insanların fazla süt ve süt ürünü tüketmemeleri gerekmektedir. Kalp hastalıklarına  meyilli oldukları için kızartma türü yiyeceklerden de uzak durmaları sağlıkları açısından son derece mühimdir. İlerleyen  yaşlarda B12 vitamini eksikliğinden kaynaklı hastalıklara yakalanma riskleri diğer kan gruplarına göre daha fazladır.