Ayak bakımı

Estetik görünümün önemli noktalarından biri olan ayaklar, yoğun yaşam temposu yüzünden çok fazla yıpranır. Vücudun tüm ağırlını tüm gün boyunca taşıyan ayaklarınızın bakımı doğru şekilde yaparak hem sağlıklı hem de güzel görünen ayaklara sahip olabilirsiniz. Karşı cinsin baktığı ilk noktalardan biri olan ayakların, bakımsız ve kötü görünmesini şüphesiz kimse istemez.

Özellikle kadınların yaşadığı ayak sorunlarının çoğunluğu yanlış ayakkabı giymekten kaynaklandığından, ayak bakımının ilk adımı ayakkabı tercihi oluşturmaktadır. Zaten gün içerisinde çok fazla yıpranan ayaklarınızın bir de rahat edemediği formda bir ayakkabı içerisinde kalması, ayak görünümünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etkendir. Yıprandığı için kötü görünen ayaklarınızı iyileştirmeye çalışmak yerine en baştan görünümünü korumasına özen göstermeniz çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Ayak bakımının ikinci aşamasını ise temizlik oluşturur. Uzun saatler boyunca kapalı kaldığı için vücudun diğer bölgelerine göre çok daha fazla kirlenen ve bakterilere açık hale gelen ayaklarınızı, düzenli olarak her gün yıkamalısınız. Bol sabun ile ovalayarak yıkadığınız ayaklarınızın tırnak aralarını da yumuşak uçlu bir fırça ile fırçalamaya özen gösterin. Böylece hem tırnak aralarına yerleşen bakterilerden kurtulur hem de tırnaklarınızın daha düzgün çıkmasını sağlarsınız.

Ayakların özellikle topuk bölgesinde oluşan nasırlar estetik açıdan son derece kötü bir görünüm sunar. Bunu engellemek için en az 15 günde bir banyodan sonra ayaklarınıza bakım uygulamanız gerekir. Bir leğenin içerisine ılık su koyun ve bir çorba kaşığı deniz suyu ekledikten sonra ayaklarını 15 dakika bu suyun içerisinde bekletin. Ponza taşı kullanarak topuklarınızdaki ölü derileri iyice fırçalayın ve topuğunuz yumuşadıktan sonra havlu ile iyice kurulayın. Daha sonra uygun bir ayak bakım kremi ya da vazelin sürün ve pamuklu bir çorap giyin. Pamuklu çorap ayaklarınızın daha uzun süre nemli kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca en azından haftada bir defa yatmadan önce ayaklarınıza vazelin sürdükten sonra pamuklu çorap giyerek uyumanız, daha yumuşak ve sağlıklı ayaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ayak bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da tırnakların doğru şekilde kesilmesidir. Güzel görünen bir ayağa sahip olmak için düzgün tırnaklarınızın olması gerekir. Doğru şekilde kesilmeyen ayak tırnakları hem yamuk bir şekilde uzayarak kötü görünüme hem de ayakkabı içinde doğru pozisyonda olmadığından tırnak batması şikayetlerine neden olacaktır. Banyodan sonra ayak tırnaklarınızın derilerini ıslak bir havlu ile fazla zorlamadan geriye doğru itmeye çalışın. Böylece daha güzel görünen ayak tırnaklarına sahip olabilirsiniz. Unutmayın, ayak bakımı önce temizlikten daha sonra bakımdan geçmektedir.