Brokolinin faydaları

Yüzyıllar önce Bizanslıların daha sonrada Osmanlı İmparatorluğu’nun Anadolu’da yetiştirdiği brokoli bitkisi son yıllarda tekrar popüler hale gelmiştir. Ülkemizde yararları yeni anlaşılmaya başlayan brokoli, kanserle savaşta çok büyük bir yardımcıdır. Brokolide bulunan indol carbon maddesi, reduktaz denen ve kanser tedavisinde kullanılan bir enzimi etkiler. Erkeklerde özellikle prostat kanseri kadınlardaysa meme kanseri tedavisinde kullanılan bu kimyasal brokoli içinde son derece aktiftir. Meme kanseri ve prostat kanserini önleyici kimyasallar içeren brokoli, düzenli olarak yendiğinde kanseri engelleyici bir etki göstermektedir. Brokoli bitkisi adeta insanlara şifa dağıtması yaratılmış ve çok özel bir besindir. Bu nedenle her ne kadar bu bitkiye yabancı olasanız da, vücudunuza sağlayacağı faydalar yüzünden en azından ayda birkaç defa yemeye çalışmalısınız.

Brokoli için bir C ve A vitamini deposu diyebiliriz. Kanser yapıcı maddelerin temizlenmesinde antioksidan özellik gösteren C ve A vitamini son derece mühimdir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu C vitaminin kat ve kat fazlası brokolide mevcuttur. Kansere sebebiyet veren ve serbest radikaller denen kimyasalların vücuttan atılımında büyük rol oynayan A ve C vitaminleri, brokolide fazlasıyla mevcut olduğundan kanser önleyici etkisi çok büyüktür. Hücre yaşlanmasını tetikleyerek erken yaşlanmaya sebep olan serbest radikallerin atılmasına da yardımcı olan brokoli, genç görünmenin altın anahtarıdır. Günde üç öğün yemeklerden önce aç karnına içeceğiniz brokoli suyu sizi hem kansere karşı koruyacak, hem de erken yaşlanmanızı geciktirecektir. Bunun için; kaynattığınız bir litre kadar klorsuz suyun içine 250 gr brokoli atın ve tencerenin kapağını kapatarak 7-8 dakika haşlayın. Suyunu süzdükten sonra ılımaya bırakın. Elde ettiğiniz brokoli suyunu üçe bölün ve yemeklerden önce aç karnına için. Bir hafta her gün bu şekilde devam ettikten sonra 3 gün ara verin. Kısa süre içinde kan değerleriniz normale dönecektir. Bir ay içinde cildinizdeki değişime hayret edeceksiniz.

Bu kadar yararı olan brokolinin faydalarından yararlanabilmek için öncelikle doğru brokoliyi almanız gerekmektedir. Kimsayal ilaçlar ile üretilen ve bozulmaya başlamış brokolileri yemek, size faydadan çok zarar getirecektir. Brokoli alırken renginin yeşil olmasına özen gösterin. Ayrıca dış yapraklarında iç kısımlarında böcek ısırıkları olmamasını da dikkat edin. Aldığınız brokolileri çiğken parçalara ayırıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Kullanacağınız zaman  derin dondurucudan taze bir biçimde çıkartabilirsiniz.