Kaliteli takım çalışması için ne yapılabilir?

Günümüzde özellikle önem verilen bir konu takım çalışması. Ortak aklın ve motivasyonun bolca bulunduğu bu çalışma stilinde herkes kendisinden bir şey bulabilir. Ancak takım çalışmasına yatkın olmayan kişilikler, takım içerisinde kaybolup gidebilirler. Bu nedenle bazı durumlara dikkat edildiğinde herkes takım çalışmasını Başarlı bir şekilde deruhte edebilme imkanına kavuşur.takim-olmak

  1. Kişi güvenilir olduğunu muhakkak hissettirmelidir. Bu durum ona takım arkadaşlarının ona işler konusunda güvenmesini sağlar. Tutarlı davranışlar sayesinde, takımın önemli bir üyesi olur.
  2. Eğer yapıcı bir şekilde iletişim içerisinde olamıyorsanız, bu eksi bir özelliği ifade eder. Çünkü takım içerisinde görüş ve düşüncelerini açıkça ifade edip, bunlar doğrultusunda gelebilecek eleştiri veya düşüncelere yapıcı iletişimle karşı veremeyen kişiler başarılı olamazlar.
  3. Efektif iletişim ve problemlerin çözülmesi adına yapılması gereken, önce aktif bir dinleyici olmak ve sonrasında görüş ve düşüncelerinizi objektif bir tarzda söyleyebilmek. Eğer birisi konuşurken fikirlerine karşı bir savunma pozisyonunda değerlendirme içerisinde olursak, her zaman kaybeden tarafta olacağını sakın unutma.
  4. Takım çalışmasında aktif olabilmek önemlidir. Aktif olmanın yoluysa, çalışmaktan ve hazırlanmaktan geçer. Eğer yapacaklarınız hususunda hazırlanmadıysanız, muhakkak pasif kalmış olacaksınız. Çünkü takım çalışmasında başarı, bireysel çalışmayla sağlanır.
  5. Takımdaki üyelerle her zaman iletişimde olmak önemlidir. Düşüncelerin eksiltilmeden takım çalışması sırasında ortaya konulması önemlidir. Yani bilgiyi paylaşmıyorsanız, o bilgi bilgi olmayacaktır. Bu nedenle sürekli güncel kalmakta ve kendinizi çok iyi bir şekilde ifade etmekte yarar var. Arkadaşlarınızın da sürekli güncel bilgilerini paylaştıklarını düşünmelisiniz.
  6. İş birliği içerisinde görüşlerin ve düşüncelerin çarpışarak, bir noktada buluşmasını sağlamak önemlidir. Çarpışmaktan kastım tartışma değil, sadece farklılıkları ifade etmek için kullanıyorum. Bir düşüncenin sizinkinden farklı olduğunu gördüğünüzde benim düşüncem yanlış deyip içinize onu hapis etmek, yanlış davranış. Bu durumda çatışmaya girmelisiniz.