Üniversite adayları dikkat edin!

23 Mart Pazar günü üniversite mücadelesi için yola çıkan adayların ilk imtihanı verilmiş olacak. Hayatınızın geri kalanının nasıl yaşayacağınız konusunda verecek olduğunuz sınavın önem derecesinin herkes farkında olmalı. Bu sınava dair bazı pratik bilgileri vererek, daha iyi bir şekilde imtihanı tamamlamanızı istiyoruz.

İmtihan stratejisi belirleme264464

  1. Sınavdan önce mutlaka hangi sorulardan başlayacağınızı belirleyin. İlk olarak başlamanız gerekenin çözmeyi sevdiğiniz sorular olması, alan olması önemli. Çünkü sevmediğiniz bir bölümden başladığınızda sizi daha da strese sokacak sorularla karşılaşabilir, bu stres diğer bölümlerde ki soruları çözerken de sizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle her zaman önceliğiniz sevdiğiniz kısımdan başlamak olsun.
  2. Sınava bir gün kala ders çalışmayı bırakmalısınız. Bunun yerine bir gezinti ve olumlu düşünen arkadaşlarınızla bir araya gelme gibi aktiviteler yapın. Vücudunuzda ki negatif enerjiyi atmak için toprakla bütünleşin.
  3. Bir de yapılmaması önemle gereken yanınızda bulunan kişinin hangi soruda olduğu gibi durumlar. Siz zaten önemli olan bir sınavda etrafınızı görmemiz lazım. Buna dikkat edin.
  4. Eğer strese girdiğinizi ve gergin bir hal aldığınızı düşünürseniz, bir yudum su alın ve nefes egzersizi biraz yapın.
  5. Saatinizle uğraşmayın. Kaç dakika kaldığını düşünmeyin. Sadece sınavınıza odaklanın ve soruların hepsini görmeyi, çözmeyi hedefleyin.
  6. Sınava girmeden önce sınav atmosferini yaşamak için evinizde hayal gücünüzü kullanın. O günün geldiğini ve herkesin sınav için toplandığını, sizinde salondaki yerinizi aldığınızı düşünün. Kitapçıkların dağıtıldığını ve startın verildiğini anımsayın. Soruları ve kategorileri gözden geçirdiğinizi, soruları çözdüğünüzü düşünün.

Sınav arifesinden önce bunları yapmanız önemli. Hayatınızı planlamak için bir geçit olan  sınavı fazla gözde büyütmemek gerekir. Ancak fazla da umursamaz olunmaması gerektiğini aklınızdan da çıkarmayın. İtidal üzere olmak her zaman başarılı olmanın en iyi reçetesi olarak bilinir.