Isırgan tohumu yağı ve faydaları

Faydaları yüzyıllar öncesinde dahi bilinen ısırganın insan bedenine birçok farklı açıdan faydaları bulunmaktadır. Emergenz denen bir tüy yapısına sahip olan ısırgana dokunulması halinde bu tüylerin baş kısmı kırılır ve iç kısımdaki “Histamin ile Formik asit” dışarı çıkarak cilt yüzeyinde şiddetli kaşıntıya sebebiyet verir. Türkçede bu bitkiye “ısırgan” denmesinin nedeni de, bitkinin tüylerinden çıkan bu maddelerin cilt yüzeyinde oluşturduğu şiddetli alerjik etkidir. Histamin, Asetilkolin, organik asitler, Potasyum tuzları ve birçok mineral içeren ısırgan tohumu yağı, saç dökülmesinden kanın temizlenmesine insanoğluna adeta fayda sağlamak için yaratılmış ısırgan tohumlarının preslenmesi ile elde edilmektedir.

Cilt üzerinde birçok farklı etkisi bulunan ısırgan tohumu yağının saçlı deri üzerindeki etkileri giderek daha da fazla insan tarafından bilinmektedir. Saçlı derinin beslenmesini ve kök hücrelerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek veren ısırgan tohumu yağı, saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur. Saç dökülmesi sorununun geciktirilmesi için de kullanılan ısırgan tohumu yağının hücre yenileyici etkisi bilinmektedir. Ancak yine de saç dökülmesi büyük oranda genetik bir durumdan kaynaklandığından sadece ısırgan tohumu yağı kullanarak saçların dökülmesinin tamamen durdurulabileceği de söylenmemelidir. Yine de doktor tavsiyesi üzerine verilen tedaviye destek vermek için kullanıldığında son derece olumlu sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Cilt bakımı için sabit yağlarla karıştırılarak kullanılabilen ısırgan tohumu yağı, ciltteki hücrelerin kendini yenilemesine yardımcı olmaktadır. Cildin rutin hücre yenileme sürecinin daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan bu doğal yağ, bu özelliği ile egzama hastaları tarafından da kullanılmaktadır. Egzama hastalarının ciltlerinde zaman zaman ataklar şeklinde tekrar eden kaşıntıların azalmasına destek verir ve ciltte kaşıntıya başlı olarak açılan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de destek olan bu doğal bitki yağının faydalarından bir diğeri de romatizmal ağrıların hafiflemesine yardımcı olmasıdır. Miyom küçültücü özelliği ile kanın temizlenmesine yardımcı olması da en az bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olması kadar önemli bir diğer özelliğidir.

Mucize olarak nitelendirilen ısırgan bitkisinin kendisi kadar tohumunun preslenmesi ile elde edilen yağı da insanlar için şifa dağıtmaktadır. Ancak yine de ısırgan tohumu yağının tedavi amaçlı değil, destek ürün olarak hekim tarafından verilen tedaviyle birlikte ve yine hekim onayı alınarak kullanılması gerekir. Her insanın bünyesi farklı olduğundan beklenen fayda da farklı düzeylerde görülebilir.