Hindistan cevizi yağının faydaları

Yaklaşık olarak 100 yıl kadar yaşayan ve bunun 60 yılını da meyve vererek geçiren Hindistan cevizi ağacı, tropikal iklimlere has bir palmiye türüdür. Bu palmiye türünün meyvesi olan Hindistan cevizi, tıp ve kozmetik alanında oldukça uzun bir süredir kullanılmaktadır. Çok yüksek oranda ancak sindirilebilir yağ içeren Hindistan cevizi protein içerikli yağıyla, vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağı fiziksel görüntü olarak ilk bakışta akla gelmese de aslında kimyasal içerik bakımından en çok tereyağına benzer. “Tüm amino asitleri içeren” çok yüksek oranlı bir protein içeriğine sahip olan Hindistan cevizi yağının besleyici etkisi oldukça fazladır. Ayrıca mineral yoğunluğunun yüksek olması sebebiyle de çok çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılan Hindistan cevizi yağı; mide ülserinden ishalde, gaz şikayetlerinden kusma problemlerine, hazımsızlıktan kolite pek çok alanda kullanılmaktadır. Kusmanın durdurulamadığı zamanlarda birçok toplumda Hindistan cevizi yağına başvurulmaktadır. Sindirim problemleri sebebiyle hazımsızlık çekenlerin şişkinlik ve mide yanması sorunlarına da iyi gelen Hindistan cevizi yağı, mide asidi sebebiyle kaynaklanan ülser şikayetlerinde de kullanılmaktadır.

Haricen uygulamalarda da tercih edilen Hindistan cevizi yağı adale ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Romatizmal ağrıların hafiflemesi için de birçok insan tarafından kullanılan bu doğal yağ, antiseptik özelliğe sahip olduğu için cilt sorunları için de tercih edilmektedir. Açık yaraların çabuk iyileşmesini sağladığı için kaşınma sebebiyle oluşan cilt yaralarının daha da hızlı iyileşmesi için kullanıldığı gibi, ayrıca kuru ciltlerin nemlendirilmesi için de oldukça uygun bir içeriğe sahiptir. Kaşıntıyı önlemesi bazı egzama hastaları tarafından kullanımına neden olsa da, her hastada aynı etkiyi yaratmadığı da unutulmamalıdır. Ayrıca bu özelliği ile ayak mantarları sebebiyle oluşan kaşıntı hissinin azalması için de haricen kullanımı söz konusudur.

Cildin derinlemesine ve etkili bir biçimde beslenmesini sağladığı için saçlı deriye de haricen uygulanmaktadır. Parmak uçlarıyla masaj yaparak uygulanan Hindistan cevizi yağı saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Masaj yaparak uygulandığında kan dolaşımının hızlanmasına destek olan bu doğal yağ, birçok kişi tarafından kadınların ortak sorunu olan selülitin tedavisinde de kullanılmaktadır. Selülit görünümüne sebebiyet veren yağların parçalanmasını ve hızlanan kan dolaşımı ile daha kolay yakılmasını sağladığı için tercih edilen Hindistan cevizi yağı diğer birçok sabit yağ ile karıştırılarak masaj uygulamalarında ve ayrıca aromaterapi seanslarında da kullanılmaktadır. Ancak yine de bu yağı tek başına tedavi amaçlı kullanmamak ve sorunlar için doktora başvurmak gerektiği unutulmamalıdır.