İş arama teknikleri

iş aramaDünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizin de önemli sorunlarından biri olan işsizlik, pek çok insanı hayattan koparan ve peşi sıra insan psikolojisinin de etkilenmesine sebep olan önemli bir problemdir. Farklı teknikler deneyerek iş bulma potansiyelinin arttırılması mümkün olsa da, bu konuda en fazla yarar sağlayacak şey kişinin iş bulacağına öncelikle kendisinin inanmasıdır. İş bulmak için ihtiyaç duyulan en önemli kaynak motivasyon olsa da, doğru motivasyon kaynağı için doğru hedefin belirlenmesi ve en önemlisi de bu hedefe ulaşılacağına inanmaktadır. İşkur, kariyer ve ilan siteleri dışında eski usul gazete ilanlarının değerlendirilmesi dahi istenen sonucun alınmasını sağlayabilir. Bu aşamada önemli olan tek bir kaynağın değil, erişim sağlanabilen ve iş bulmaya yardımcı olarak “tüm kaynakların düzenli bir biçimde” kullanılmasıdır.

İşkur dahilinde iş aramak için ilk adım kayıt yaptırmaktır. İşkur tarafından sunulan profesyonel danışmanlık hizmetleri ile geniş bir iş ağından faydalanmak için kayıt yaptırma konusunda acele etmek ve çalışmak için uygun sektörün belirlenmesi hususunda yardım almak gerekir. İş aramaya nereden başlayacağını bilemeyen bazı insanlar, kendisi için uygun olan sektörler yerine farklı alanlarda iş aradığı için de işsizlik sorunuyla uzun süreli olarak mücadele edebilmektedir. Kişinin kendisine uygun bir işi bulması işe girdikten sonra kısa süre içinde başarı sağlamasına ve deneyim kazanarak da bu sektördeki yerini sağlamlaştırmasına yardımcı olacaktır.

iş bulmaSendikalar ve dernekler de iş arama sürecinde büyük bir yardım kaynağı olabilir. İkamet edilen şehirdeki uygun iş fırsatları öğrenmek için meslek odaları, dernek ya da sendikalara başvurulması tahmin edilenden daha hızlı bir biçimde sonuç alınmasını sağlayabilir. Ayrıca ülkemizde pek çok insan yakın çevresinden iş bulma konusunda yardım istemeyi gururuna yediremiyor olsa da, arkadaşlar ya da aynı okul mezunları da bu konuda beklenenden fazla yardım sağlayabilir. Ciddi bir şekilde düşünerek yıllar öncesinde kalmış dahi olsa iş bulabilecek ya da iş verebilecek tanıdıkların bir listesini yapmak, iş bulma sürecinin beklenenden de daha kolay bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olabilir.

İş aramanın sistematik bir şekilde yapılması gereken bir uğraş olduğu unutulmamalıdır. Kararlı bir şekilde iş bulmaya motive olan bir kişi düzenli olarak her gün belirli bir süreyi iş aramaya ayırmalı ve bu konuda da yukarda bahsi geçen tüm kaynakları da mümkün olduğunca verimli şekilde kullanmalıdır. Ücretsiz olarak ilan yayınlayan ya da kariyer desteği veren bir sitenin her gün düzenli bir şekilde taranması, uygun bir iş bulma ihtimalinin de artmasını sağlayacaktır.