Kolay yoldan para kazanma

kolay yoldan zengin olmaİnsanoğlunun bilgiye ve deneyime olan saygısının günden güne azalması, kolay yoldan para kazanma yani emek sarf etmeden kısa sürede “köşeyi dönme” üzerine ciddi ciddi düşünmesine neden olur. Pek çok insan en kısa yoldan köşeyi dönmek için kafa patlattığı kadar yeni bir iş kurmak için düşünse, belki de hayal ettiği hayatta çoktan kavuşmuş olurdu. Hayal kurmak insanın en büyük yeteneklerinden biri olduğundan, iş kelimelere geldiğinde herkes emek sarf etmeden kazanç sağlamanın mümkün olmadığına söyleye de ara sıra da olsa bu hayalin tatlı cazibesine kapılır. İnsan olmanın temel özelliklerinden biri olduğu için en rasyonel insanların dahi arada sırada aklına giren kısa yoldan köşeyi dönme fikri, geçim için yorucu bir uğraş içinde olan birçok insanın da tüm sorunlardan kısa yoldan kurtulması manasına gelir.

Bilgi birikim olmamasına karşında “zengin” olarak ifade edilecek kadar çok para kazanmak pek çok insan için mümkündür değil, rasyonellikten uzak bir fantezidir. Bilgi ve deneyim gibi unsurlar dışında azimli bir şekilde çalışmak da zengin olmak için gerekli olan unsurlardan biri olarak kabul edilse de, hayat insanların karşısına nadir de olsa tersi örnekler de çıkarabilmektedir. “Zeka”, belki de kolay yoldan para kazanma konusundaki en önemli başlıklardan biridir. Zeki bir fikir; kişinin çok kısa süre içinde, ciddi bir emek sarf etmeden, deneyim sahibi olmasına gerek olmadan ve hiçbir birikime sahip olmamasına rağmen ciddi meblağda para kazanmasını sağlayabilir.

Kolay yoldan para kazanmayla ilgili önemli konulardan biri de ahlaktır. Pek çok insan gerek sahip olduğu sosyal çevre gerekse de çalıştığı iş nedeniyle aslında istemesi ve birkaç zeki adım atması halinde kısa yoldan zengin olabilme imkanına sahiptir. Ancak bu aşamada devreye giren ahlak, kişinin kısa yoldan para kazanırken diğer insanlara doğrudan ya da dolaylı olarak zarar verip vermediğini düşünmesine de neden olabilmektedir. Bazı durumlarda insanlar kolay bir biçimde zengin olabileceğini biliyor olmasına karşın yapılması gerekenleri ahlak dışı bulduğu için fikirlerini eyleme dökmemektedir. İnsanların dünya görüşü dahi kısa yoldan zengin olmaya dair yapılan eylemleri ciddi bir biçimde etkilemektedir.

Bilginin herkes tarafından paranın ise sadece belirli kişiler tarafından sahip olunabilen bir unsur olduğuna inanan kişi için kolay bir biçimde zengin olmak, imkan dahilindeki bir seçenek olarak görülmeye de bilir.