İnternetten güvenli alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

İnternetin cebimize dolaysıyla gittiğimiz her yere girmesinden dolayı, günün 24 saati online olarak hayatı takip edebiliyoruz. Bir nevi paralel bir hayat, internetin akıllı teknolojiler sayesinde daha da ulaşılabilir kılınmasıyla meydana geldi. Ancak bu derece sinemize giren internetten alışveriş konusunda sakınca görenler yok değil. Bu sakıncalar, internetten alışveriş için gerekli olan kredi kartı bilgilerinin üçüncü bir kişi tarafından çalınacağına yöneliktir. Ama düşünüldüğünde kredi kartıyla internetten yapılan alışveriş, kredi kartıyla güvenli alışverişmağazadan yapılan alışverişten daha güvenli.

İnternetten alışveriş esnasında sitenin kurumsallığına dikkat etmeniz gerekir. E-ticaret sitelerinde olması gereken gizlilik sözleşmesi, kurumun sağlıklı bir iş yaptığına dair ilk bakılacak yer. Bununla beraber firmalar, iletişim adreslerinden tutunda, vergi numaraları ve banka hesaplarına kadar gerekli olan kurumsal bilgilere yer vermekteler. Tüm bular firmanın kalitesi hakkında bir ipucu. E-ticaret sitelerinde bakmanız gereken ikinci bir önemli nokta, SSL sertifikasının var olup olmadığına dair, görsel ya da ibare. Bu sertifika kredi kartıyla işlem yapan kişilerin bilgilerinin üçüncü bir şahısa geçmesini önleyen yazılımı ifade ediyor.

Online alışverişte sadece kredi kartı seçeneğini kullanmanız gerek yok. Havale ve EFT yoluyla da bu işi yapabilirsiniz. İnternetin avantajlarından böylece yararlanmış olursunuz. Zaman bakımından ve fiyat bakımından fayda sağlayan internette en kaliteli ürünü, en ucuz şekilde alma imkanına sahip olursunuz. İsterseniz sanal kredi kartı çıkararak –ininal kart- yüksek limiti olan kredi kartınızın bilgilerini internet ortamında kullanmamış olursunuz. Sanal kredi kartları, alışveriş esnasında sizin yüklediğiniz limit kadar alışveriş imkanı sunar. Böylece alışveriş için belirlediğiniz limiti tamamladığınız da, kredi kartı bilgilerinizi vermeden yaptığınız alışverişte içiniz daha rahat olur. Öyle veya böyle kaygıları bir kenara bırakıp, mükemmel imkanların olduğu internetten alışverişe şimdiden alışmakta fayda var.