Sevgililer günü nedir?

Her senenin 14 Şubatında kutlanılan sevgililer günü, pek çok ülke tarafından da kutlanarak geçirilmekte. Bu zamanda işi ticaret olan kimseler, satışların artmasından dolayı memnun kalıyorlar. Ancak sevgililer gününe dair toplumuzun bilmediğini sandığım bazı gerçekler var. Bu zamanda popüler olan her şey, kolayca tüm kültürlere geçebiliyor. Bunda sevgililer günükültürlerin değişikliğe olan meylinin güçlenmiş olması, kendi örf ve adetlerinin etkilerinin zayıflamış olması önemli bir etken. Her nesil, popülarite ile büyüyünce, kendi kültürünü öğrenmeyince, 14 şubat gibi pek çok gün ve geceler, normalmiş gibi geçirilmeye kuşkusuz devam edecek.

Sevgililer günü olara kutlanılan bugünün kaynağı, roma Katolik kilisesine dayanmakta. Yani bir Hıristiyan adeti sayılmakta. Bugün dünya üzerinde birçok kimse hediyeleşme eylemi içerisinde, sevgilisini veyahut da eşini, sevindirmiş olabilir. İnsanları sevindirmek, arayı samimileştiren davranışlarda bulunmak, yadırganamaz. Ama bunu Katolik adetine dayanan bir günde yapmanın zararları, İslam adetleri kaygısı olan kişiler için bilinmesi gereken bir duruma işaret eder.

Kim bir kavme benzerse o, onlardandır hadis-i şerifi, sevgililer günü gibi kutlamalardan Müslümanların neden ayrı kalması gerektiğini açıklayan efendimizin sözüdür. Düşünüldüğü zaman her ne kadar millet olarak bu günü kutlayanların Katolik değerlerine isnat ettirdiği bir düşünce yoksa da, günün anlam ve öneminin batıdan içerimize giren bir adet olması, muhalif kalmayı gerektiriyor. Muhalif kalmayı reddeden kimselerin hadis-i şerif düşünüldüğü zaman kavimleri konusunda seçim yapmış olacakları anlaşılıyor. Ne yılbaşında ne de bu gibi günlerde Müslüman kişiler, kutlama ve eğlence yapma özgürlüğüne sahiptirler. Bu gibi günlerde  muhalif bir davranış sergilemeleri gerekiyor. Hediye vermenin sünnet olduğu bir dinde, zamanın sevgililer günü gibi batı kaynaklı bir adete rast getirilmesi, hediyeden kazanılacak bir sevabı değil, bir ceza gerekli kılıyor. Meramımızı anlatabildiysek ne ala.