Bağımlılık Yapan Radyo; Joyturk Akustik

Müzik dinlemeyi sevmeyen insan yok denilebilir. Farklı zevklere sahip olsak da mutlaka hepimizin sevdiği bir müzik tarzı vardır. Ve dinlemekten hoşnut oluruz.

Müzik tarzları kadar müzik dinleme yöntemleri de farklılık gösteriyor günümüzde. Eskiden çok fazla seçenek olmamasına rağmen, son yıllarda bu durum çok farklı bir hal aldı. Radyo dinleyenlerimiz var, sadece sevdiği şarkıları internetten indirerek dinleyenlerimiz var ya da bir sanatçının albümünü alıp sırayla dinleyenlerimiz var. Bu seçenekler çoğaltılabilir. Ancak mutlaka herkesin bir dinleme zevki ve şekli var.

joyturk-akustik-dinle

Son günlerde keşfettiğim bir projeden bahsedeceğim size. Joyturk Akustik adında bir radyo projesi ama ne yazıkkı şimdilik sadece internet üzerinden yayın yapıyorlar. Projenin içriği ise şu şekilde. Türk pop müziğinin sevilen sanatçıları beğenilen şarkılarını, Akustikhane olarak adlandırılan bir mekanda yeniden seslendiriyorlar. Çok farklı bir versiyonu ortaya çıkıyor şarkıların ve şu ana kadar beğenmediğim olmadı. Projenin çekimleri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor ve şarkıları üniversite öğrencileri çalıyor. Ayrıca şarkıların söylendiği esnada video çekimleri de yapılıyor. Bu videolar da birçok sitede yayımlanıyor. Merak edenler ve tekrar dinlemek isteyenler bu videolar sayesinde şarkılara radyonun yayın akışı dışında da ulaşabilirler.

Dinleyenlerin tamamına yakını radyoyu beğeniyor. Ancak yorumlardan çıkardığımız kadarıyla, dinleyicilerin tek şikayeti çalınan şarkı sayısının az olmasından kaynaklanıyor. Bu durum da takdir edeceğiniz gibi zamanla eklenen yeni şarkılar ile ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.