İnternette güvenlik sorunu

İnternetin güveliği konusunda yapılan araştırmalar bizlere Türkiye’de yaşayanların internete daha az güvendiklerini gösteriyor. Bunu aslında internetten yapılan alışveriş oranlarında da görebiliyoruz. Milletimize neden internetten alışveriş yapmıyorsunuz sorusunu sorulduğunda, tek nedenleri olarak güvenlik kaygılarının oldukları öne çıkıyor. internet-guvenlikBaşka kaygılarda var tabi ancak, en çok söylenen durum bu. Güvenlik… Avrupa ülkeleri bu durumu aşmışken, internetin sunmuş oldukları faydaları daha fazla kullanıyorlar. Ama Apple uygulaması olan iCloud sisteminde bazı ünlülerin fotoğrafları ele geçirildikten sonra, oralarda da bir kaygın oluşturduğunu söylemek mümkün.

Bugün her ne kadar Apple firması yaşanan fotoğraf çalıntısının sebebinin kendisi olmadığını söylemiş olsa da, aslında tek yanlış ve hata kullanıcı da değil. Kaliteli bir firmanın kendi güvenliğini zedelememek adına topu taca atarak, kullanıcıları suçlaması, güvenlik gibi önemli bir sorun üzerine fazla yüklenmediğini gösteriyor. Yoksa kullanıcıların da hataya düşmemesi için gerekli olan önlemleri alırdı. Bugün iPhone veya Apple firmasının diğer ürünlerini kullanıyorsanız, her fotoğraf ve veri yüklemeleriniz otomatik olarak iCloud tarafından yedeklenir. Bunun sebebi olası bir telefon arızasında ve veri kayıplarında, önemli bilgi ve belgelerinize iCloud aracılığıyla ulaşılmasını sağlamak. Buraya kadar her şeyin güzel ve uygun bir durum olduğunu anlıyoruz ancak, başkaları tarafından özel veri ve fotoğraflarınızın çalınması, çok da memnun olacağınız bir durum değil.

Ünlülerin çıplak fotoğraflarının sızdırılması gibi durumlar, internete ve bu tip yedekleme programlarına olan güveni azaltıyor. Peki bu durumu nasıl engelleriz. İPhone kullananlar için çözüm iCloud ayarlarında otomatik etkin olan fotoğraf yedekle, verileri yedekle gibi ikonları pasif kılmak ve uygulamanın verilerinizi yedeklemesini engellemek. Verilerinizin güvenliği düşünüyorsanız, en önemli veri ve fotoğraflarınızı ayrı bir diske yedeklemeniz daha akıllıca ve güvenli olanıdır.