Serbest çalışan girişimcinin yapması gerekenler

Eğer serbest çalışan bir kişiyseniz, işlerinizi yönetmek, sabah 9 akşam 5 çalışan bir memurdan daha zor ve problemlidir. Çünkü sizi bağlayan bir iş süreci yoktur. Ne zaman yatacağınızı veya kalkacağınızı, nereye gideceğiniz ve ne zaman çalışacağınızı söyleyen birileri yoktur. Bu anlamda işlerin daha iyi yönetilmesi, serbest çalışanın karakteri ve freelance-design-worth-ithayalleriyle doğru orantılıdır. Eğer çok fazla idealist değilse, serbest çalışma sürecini standartlara bağlamamakta ısrarcı olur. Ama idealistseniz, o zaman yapmanız gerekenler aşağıda yer alıyor.

  1. Belirli bir saatte kalkmanız gerekir. Eğer kalkış saatinizi her zaman geç saatlere atarsanız, bu tembelliğe sebep olabilir. İşlerinizin büyümesi içinse bu durum olumsuzluk yaratır.
  2. Sağlıklı bir şekilde işerinize odaklamanız için kahvaltının atlanmaması lazım. Karnınız açken çalışmalara odaklanmanız mümkün değil. Bunun yapabiliyor olsanız bile, kahvaltı günün en önemli öğünü olmaktadır.
  3. Serbest çalışan için gün içerisinde bir plan hazırlamak gerekir. Eğer plansız çalışma yapılırsa, işlerin üst üste gelmesi ve buda durumun zorlaşmasına sebep olur. Aşam yatmadan önce yarın ki iş planının yapılması, her yapılan işten sonra listenin üzerinin çizilmesi motivasyon açısından da önemli bir verim sağlar.
  4. Günlük hedeflerin her zaman belirlendiği bir durumdan daha öteye geçip, kısa ve uzun vadede hedeflerin yapılması gerekir. Bu anlamda kişi ayrı bir zaman ayırarak, kısa vadede (6 aylık süreçte) nelerin yapılması gerektiğini belirlemelidir. Uzun vadede (12 ayın sonunda) yapılacakları da kendi ideallerine göre ortaya koymaktadır. Kısa ve uzun vadenin zamanını siz kendinize göre belirleyebilirsiniz.
  5. Yapacağınız iş planına uyun ama bazı durumlarda esnek davranmayı da aklınızdan çıkarmayın. Her seferinde bir işe odaklanın. İşlerin teker teker yapılması hataların en aza inmesi için gereklidir.
  6. Kesinlikle kendinize teneffüs ayarlayın. Sürekli çalışmak performansı düşürür. Belli bir zamanda çalışmayı bırakarak, mahallenizde dolaşabilir, ya da arkadaşınızı arayabilirsiniz.