İnternet açılış sayfası değiştirme

İnternet teknolojisinin modern insanın hayatına çıkarılması zor bir biçimde entegre olmasıyla birlikte çoğu insan, internet erişimi olmayan bir bilgisayarı “işe yaramaz” olarak nitelendirir hale geldi. Ülkemizde internet kullanıcılarının sayısının 40 milyonu geçmesi ile birlikte insanların bilgisayar karşısında geçirdiği zamanın oldukça büyük bir bölümünü başta İnternet Explorer olmak üzere web tarayıcılarının kullanılmasına ayrılıyor. Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome ya da İnternet Explorer gibi en çok kullanılan web tarayıcılarının tamamı, “internet açılış sayfası” olarak bilinen ve internet kullanımını kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. İnternete girmek için kullanılan web tarayıcısının açılması ile doğrudan önden belirlenen web sayfasının açılmasını sağlayan bu özellik, ne yazık ki bilgisayarda yaşanan bazı “yazılım kaynaklı” sorunlar nedeniyle kullanım dışı kalabilir.

Ülkemize bilgisayar ve internet teknolojilerinin çok hızlı bir biçimde girmesi ile birçok insanın bilgisayar kullanımı hakkında pek fazla bir şey bilmeden doğrudan internet ile tanışması, günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümünün işletim sistemi olarak Windows ve web tarayıcı olarak da Windows ile birlikte kurulan İnternet Explorer kullanmasına neden olmuştur. İnternet açılış sayfasının değiştirilememesine neden olan virüs ya da casus yazılımlar, kullanıcının web tarayıcının ayarlarına erişim sağlamasına rağmen “ana sayfa” bölümünü kullanamamasına neden olur. Bu durum kullanıcının web tarayıcıyı her açtığında, ilgili virüs ya da casus yazılım nedeniyle tarayıcının zorunlu olarak belirlenen siteyi göstermesine neden olur. Linux gibi tamamen açık kaynaklı bir işletim sisteminde bu tür sorunların yaşanma ihtimali gerçek anlamda çok düşük olduğundan ve yaşansa dahi çözüm basit olduğundan, Windows kullanıcıları için “Regedit” kullanarak bu sorunun çözümünden bahsedeceğiz.

Windows kullanıcıları bu sorunu dilerse Başlat menüsündeki Çalıştır ikonunu tıklayarak dilerse de HKEY_CURRENT_USER dizinini takip ederek çözebilir. Başlat menüsü aracılığı ile internet açılış sayfasını değiştirmek için sırasıyla; Başlat, Çalıştır, Regedit, KEY_CURRENT_USER, Software, Microsoft, Internet Explorer, Main adımlarını takip edin.  Çalıştır ikonuna tıkladıktan sonra açılan pencereye “Regedit” yazarak anahtar dizinlerinin bulunduğu bölüme erişim sağlayabilirsiniz.

HKEY_CURRENT_USER, SOFTWARE, Policies, Microsoft, Internet Explorer, Control Panel dizinini takip derek de yan tarafta bulunan Startpage(Giriş Sayfası) bağlantısına ulaşabilirsiniz. Startpage ya da Homepage anahtarına sağ tıkladıktan sonra “değiştir” ikonunu seçin ve bu bölümde bulunan 1 değerini 0 yapın. Bu işlemin ardından web tarayıcınızı açtığınızda giriş sayfasının değiştirilebilir olduğunu göreceksiniz.

Şayet bu şekilde internet açılış sayfanızı değiştiremiyorsanız, Başlat menüsündeki Çalıştır penceresine “gpedit.msc” yazın. Kullanıcı yapılandırması, Windows ayarları, internet Explorer bakımı, URL’ler, önemli URL’ler anahtarlarını takip edin ve burada 1. seçenek olarak tanımlanan URL’ye giriş sayfası olmasını istediğiniz adresi yazın. Ayrıca .reg dosyasının içeriğindeki değişiklikler ve Homepage=dword değerinin değişmesinin de internet açılış sayfanızı değiştirmenize engel olabilir.

Rahnansaika