Ihlamur çayının faydaları

Ihlamur, Ihlamurgiller familyasının Tilia cinsini oluşturan ve sarkık çiçekleri insanlar tarafından yüzyıllardır toplanarak kullanılan bir ağaç türüdür. 30 metre boya ulaşabilen ıhlamur ağaçlarının geç açan çiçekleri Haziran ile Temmuz ayları arasında toplanır ve kurutularak genel olarak çay şeklinde demlenir. Kış aylarında birçok insanın ortak sorunu olan soğuk algınlığından öksürüğe birçok rahatsızlıkta doğal bir destek tedavisi için başvurulan ıhlamur çayı, yapraklarında bulunan yüksek orandaki klorofil sebebiyle kansızlık çekenler için de yararlıdır.

Ihlamur yapraklarının çay olarak demlenmesi ile çok fazla etken kimyasal suya karıştığından, ıhlamur çayının da günlük belirli bir miktarda içilmesi gerekir. Çok fazla tüketilmesi halinde uykusuzluk sorununun gelişmesine sebep olabileceğinden, ıhlamur çayının günde kaç fincan içileceği konusunda muhakkak uzman bir hekimin tavsiyesini almak gerekir. Kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkileri ABD ve Avrupa’da yapılan çeşitli araştırmalarda kanıtlandıktan sonra ıhlamur çayının özellikle fazla kilo sorunu olanlar tarafından da içilmesinin yararlı olacağı söylenmiştir.

Diğer tüm doğal bitki çaylarında olduğu gibi ıhlamur çayının da şifalı olabilmesi için taze olarak içilmesi gerekir. Bu nedenle ıhlamur yapraklarının demlenmesinden sonra bitki çayı uzun süre bekletilmemeli ve mümkün olan en kısa süre içinde içilmelidir. Son yıllarda dünya çapında insanoğlunun en çok etkilendiği sorunların başında gelen stresle mücadele edilmesinde de olumlu etkileri olduğu saptanan ıhlamur çayı, sakinleştirici ve dinlendirici etkisiyle gevşeme rahatlama hissi oluşmasına da yardımcı olmaktadır. Saç bakımı için de kullanılan ıhlamur çayı, demlenme işleminden sonra çayın ılımasının beklenmesinin ardından saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Ancak yine de saçların daha sağlıklı olması için ıhlamur çayı kullanılmadan önce hekime danışmak gerektiği de unutulmamalıdır.

Yüzyıllar öncesinde dahi yüksek ateşin düşürülmesi, ishal hastalıkları, baş ağrısı, kuru öksürük gibi sorunların tedavi edilmesi için kullanılan ıhlamur, günümüzde modern ilaç sanayinin de en önemli hammaddeleri arasında yer almaktadır. Dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan ıhlamurun ayrıca boşaltım sisteminin de rahatlamasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ishal tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılan ıhlamur çayı kabızlık ve hazımsızlık sorunlarında da kullanılabilir. Kas spazmlarını azalttığına dair çalışmaların ardından ıhlamur çayı kasılma sorunu yaşayanlara da tavsiye edilmiştir.

Vücuttaki toksin kimyasalların atılmasına yani detoks etkisine olumlu bir katkı sağlayan ıhlamur çayı, bu özelliğiyle hem sağlıklı bir yaşam için hem de fazla kilolarından daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kurtulmak isteyenler için tavsiye edilmektedir. Ihlamur çayının insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunsa da, herhangi bir hastalığın yalnızca ıhlamur çayı içerek giderilmeye çalışılmaması ve mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerektiği de unutulmamalıdır.