IELTS Sınavı

Uluslararası geçerliliği olan ve ülkemizde daha çok yurtdışında eğitim almak ya da çalışmak isteyenlerin ilgisi çeken bir İngilizce seviye belirleme sınavı olan IELTS(International English Language Testing System, Uluslararası İngilizce Sınav Sistemi), akademik ve genel amaçlı olmak üzere iki farklı tipte yapılmaktadır. 1989 yılında Cambridge Üniversitesi, British Council ve IDP Eğitim Şirketi ortaklığı ile hazırlanan ve bu tarihten itibaren dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların İngilizce bilgisini ölçmekte kullanılan IELTS Sınavı, üniversite düzeyinde eğitim almak isteyenlerden çalışma başvurusu yapmak isteyenlere kadar her yüz binlerce insanın girdiği bir sınavdır.

IELTS Sınav sisteminin derecelendirmesi 1 ile 9 arasında verilen puanlardan oluşmaktadır. 1 puan “İngilizce Bilgisi Yok” manasına gelirken, 9 puan da “İngilizce Uzmanı” olarak tanımlanmaktadır. Bazı ülkelerde farklı uygulamalar olmasına rağmen genel olarak IELTS Sınavı sonuçları iki yıl süre ile kabul edilmekte ve iki yılı aşan sürelerde kişinin yeniden sınava girmesi istenmektedir. 2009 yılı verilerine göre IELTS Sınavı’na 130’un üzerinde ülkeden toplamda 1 milyon 400 binin üzerinde insan başvurmuştur.

Akademik IELTS Sınavı; anadili İngilizce olan bir ülkede yükseköğretim seviyesinde eğitim almak ve bu ülkede mesleğini icra etmek isteyenlerin girmesi gereken sınav biçimidir. Akademik terminoloji ve mesleki bilgiye yönelik bir İngilizce seviye tespit sınavı olan Akademik IELTS, kapsam olarak daha geniş ve zorluk seviyesi daha yüksek bir yapıya sahiptir. Genel IELTS Sınavı ise; anadili İngilizce olan ülkelere yapılan göçmenlik, staj ve çalışma başvurularında girilmesi istenen sınav türüdür. Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya’ya yapılan göçmenlik başvurularında konsolosluğa verilecek evraklar arasında, Genel IELTS Sınav Sonuç Belgesi de bulunmaktadır.

IELTS Sınavı İngilizce dilindeki bilgiyi kişinin; dinlediklerini anlayabilme, düşündüklerini yazıya dökebilme, okuduklarını anlayabilme ve konuşarak kendini ifade edebilme konularındaki yeteneğini değerlendirerek belirlemektedir. IELTS Sınavı için en önemli bölüm olarak adlandırılan “Konuşma Bölümü”, kişinin karşısındaki denetçi ile etkin bir şekilde konuşabilmesi ve denetçinin söylediklerini anlayabilmesine göre değerlendirilmektedir. Kişinin Konuşma Bölümü esnasında denetçi ile yaptığı sohbet kayıt edilir ve daha sonra bu kayıtlar çerçevesinde kişiye 1 ile 9 arasında bir konuşma puanı verilir. Diğer bölümlerden elde edilen puanlar da belirli bir ortalama sistemine göre nihai puanın belirlenmesinde kullanılır.