Çilek reçeli yapımı

Kahvaltılarda tereyağı sürülmüş bir dilim kızarmış ekmekle birlikte yenebilecek en güzel şeylerden biri olan çilek reçeli, çileğin doğal aroması sayesinde elde edilen enfes bir lezzettir. Rengi ve kıvamını tutturmak hüner işi gibi görünse de, birkaç basit noktaya dikkat ederek siz de oldukça lezzetli bir çilek reçeli yapabilirsiniz. Lezzetli bir çilek reçeli yapmanın en önemli noktasının organik çilek kullanmak olduğunu unutmayan ve mümkün olduğunca doğal yollarla üretilen çilekleri tercih etmeye çalışın.

Malzemeler;

  • 1 Kg. orta boy çilek
  • 6 su bardağı toz şeker
  • 3-4 gram limon tuzu ya da 1/4 çay bardağı limon suyu

Hazırlanışı;

Satın aldığınız çileklerin üzerine herhangi bir kimyasal ilaç ve toprak kalmadığından emin olmak için birkaç su yıkayın. Daha sonra çileklerinizi birkaç saat soğuk suda bekletin ve tencereye döşeme işlemine geçin. Derince bir tencerenin içine, bir kat çilek ve üzerine bir bardak toz şeker şeklinde tüm çileklerinizi döşeyin. Hazırladığınız çilek toz şeker karımını buzdolabında bir gece ağzı kapalı olarak bekletin.

Buzdolabında bekleyerek suyunu salan çileklerinizi kısık ateşte ocağa koyun ve çilek suyu kaynamaya başlayınca dikkatlice karıştırarak tüm şekerin erimesini sağlayın. Çilek reçeliniz kaynadıkça üzerinde köpekler birikecektir. Bu köpükleri bir kepçe yardımıyla alın ve reçeliniz koyu bir kıvam alana dek kaynatın. Reçelin kıvamını kontrol etmek için birkaç damla reçel suyunu tabağa tamlatın. Eğer damlattığınız reçel tabakta dağılmadan koyu bir şekilde duruyorsa, çilek reçeliniz hazır demektir.

Çilek reçelinizin altını kapattıktan sonra piştiği tencerede soğumaya bırakın. Reçel tamamen soğuduktan sonra kavanozlara doldurarak uzun bir süre saklayabilirsiniz. Çileklerinizi bekletmeden 3 su bardağı su ekleyerek de pişirebilirsiniz ancak çileğin kendi suyu ile hazırlanan reçellerin çok daha lezzetli olacağını unutmayın. Çilek reçeliniz uzun süre beklediği için şekerlenirse, içerisine çok az su ilave ederek kısık ateşte yeniden kaynatarak, şekerlenme sorununu çözebilirsiniz.