İçine kapanıklar daha iyi lider olabiliyorlar

Eminim yazının başlığını okuduğunuzda, hiçte aklınıza yatan bir cümle olmadığını düşündünüz. Çünkü sizinde diğer insanlar gibi lider karakteriniz, dışa dönük bir insanın sahip olduğu özellikleri kapsıyor. Yani aktif, ön planda olan, yırtıcı, öz güveni yüksek gibi. Ancak, içine kapanık olmak, aktif olmamayı veya kendine güvenmemeyi kimi zaman ifade etmiyor. İçine kapanık karakterlerinin yararlarının farkında olan kişiler, bu karakterlerini daha iyi bir lider olmak için kullanıyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalar, içe kapanık insan yapısının daha iyi bir lider olabileceğini ortaya çıkarıyor.içe_kapanıklık_içe_kapanıklık,_içe_dönük

Nasıl yani?

İçer kapanık insanı bazı karakteristik yapısı, lider karakterinde olması gerekenlerle tam olarak eşleşiyor. Peki bu eşleşen karakter ve özellikler neler. Şimdi bunları yazalım.

  1. Daha iyi dinleyici insanlar, içine kapanık oluyor. Bunların kendi fikirlerini ifade etmeden önce, başkalarının fikirlerine önem vermeleri, fikir alma ve fikir geliştirme yeteneklerini geliştirdiği gibi, düşünce dünyasını da zenginleştiriyor. Lider içinde iyi bir dinleyici ve fikirleri önemseyici olması beklenir.
  2. Hedeflerin ince bir şekilde düşünülmesi ve çıkabilecek sorunlara karşı alınabilecek önlemlerin belirlenmesi gibi iyi bir stratejik plan hazırlamada, içe kapanık insanlar daha başarılı oluyorlar. Bu nedenle liderlerinde iyi hedefler belirlemek yetenekleri olduğu gibi, bunun zarar ve faydaları iyi değerlendirmekte önemlidir.
  3. Bir işin derinine inip, onu halletmeden diğerine geçme konusunda içe kapanık insanların alışkanlıkları çok yerinde. Diğer insanlar gibi bir işten bir işe atlamıyorlar. Ayrıca bu tip insanların sorunun derinine inerek, güzel sorular sorması ve cevaplarını bulması konusunda yetenekleri de var.
  4. İçe kapanık insanlar yalnız kalmaktan asla çekinmiyorlar. Yalnızlık, fikirlerin iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve planların enine, boyuna, derinlemesine incelenmesi için bir gerekliliği ifade ediyor.
  5. Sakinliklerinden dolayı, başarılı konuşma yapabiliyorlar. Kendilerini fazla ön plana atmak gibi bir gayeleri olmadıkları için kalabalıklara konuşmalarında amaca yönelik rahat bir şekilde açıklamalarda bulunabiliyorlar.