En çok sevdiğiniz şey, başarılı girişiminiz olabilir!

İnsanların hayatta neden başarılı olmadıklarını inceleyen bir araştırma, sonuç kısmına sadece “Sevdiğiniz işi yapmayın. Yoksa başarısız olursunuz” diye not düşmeyi uygun görmüş. Peki ama kişi olarak hangi işi daha çok sevdiğinizi nasıl tespit etmelisiniz? Bu resimler-haber-Başarılı-Kobi-ve-Girişimciler-Belirleniyor-112020124-49-01 PMkonuda kafanız karışık olabilir. Ama kendinizi tanımaya çalıştığınızda, göreceksiniz ki bazı şeyleri daha fazla severek ve isteyerek yapıyorsunuzdur. Mesela siyaset ile ilgili haberleri çok dikkatli dinleyen ve yorum yapabilen birisi, kendisini bu alanda geliştirmek ister ve bu alanda başarılı çalışmalar yapabilir. Aynı şekilde, matematik konusunda yetenekli olan kişi de, Türkçe dersinden daha fazla matematiğe önem verebilir.

Öncelikle neyle ilgili olduğunuzu tespit etmeniz gerekir. İlgili olduğunuz alanda girişim ortaya koymak veya bir girişim fikri bulmak için çalışmayı seçmeniz başarılı girişim oyacağınız anlamına gelmiyor. İlgili olduğunuz alanda çalışmak, bu işi tamamen sevgi, yani çıkarsız olarak yapmanız anlamına geliyor. Örnekle açıklamaya çalışırsam, üniversite yıllarında Lary Page, arama algoritmalarıyla ilgilenmeyi çok seviyordu ve Yahoo firmasının bu konuda yanlışlarını hobi olarak yazıyordu. Bu uğraşı daha sonra hiç aklında yokken Google firmasının doğmasına ve Yahoo arama motorunu geride bırakarak, dünya markası olmasına neden oldu.

Sizde hobi olarak yaptığınız işler üzerinde daha kapsamlı eğilimler ve çalışmalar yapın. Bugün başarısız olan girişimlerin ardında ki sebep, girişimcilerin bilgisiz, alanlarında deneyimsiz ve tecrübesiz olmasından kaynaklanıyor. Başarılı girişimlerin arkasında ise, yıllarca hobi olarak uğraşılmış ve bilgi bakımından tekamüle erişilmiş kişiler var. Eğer hala neyden hoşlandığınızı ve hayatta meşgul olacağınız bir konu yoksa, iyi bir girişimci adayı olmadığınızı düşünebilirsiniz.