Huzursuz Bacak Sendromu belirtileri

Modern tıbbın üzerinde birçok geniş kapsamlı araştırmalar yaptığı ve bu araştırmalar sonucunda çok çeşitli nedenlerden ötürü gelişebildiği saptanan “Huzursuz Bacak Sendromu”, hastaların özellikle gece saatlerinde bacaklarında rahatsızlık hissetmesidir. Aslında Huzur Bacak Sendromu belirtileri arasında olan bu durum, çoğu hastanın tam olarak tanımlayamadığı bir his şeklinde belirmektedir. Bacakta oluşan bu his gece uykusu esnasında olabildiği gibi, istirahat için oturulması ya da uzanılması halinde de ani şekilde ortaya çıkabilmektedir. Hastanın bacağında rahatsızlık, karıncalanma, uyuşma hissetmesine sebep olan Huzursuz Bacak Sendromu, bazen de hastanın sürekli olarak bacağını hareket ettirme ihtiyacı hissetmesine neden olmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu üzerine incelemeler yapan bilimadamları, hastaların daha çok gece saatlerinde bu sorunla karşı karşıya kaldığını belirlemiştir. Her hasta yaşadığı huzursuzluk sendromunu farklı kelimelerle ifade ettiğinden, Huzursuz Bacak Sendromu belirtilerinin tüm hastaları kapsayacak bir biçimde ve kesinlikte belirtilmesi oldukça güçtür. Huzursuz Bacak Sendromu teşhisi konan hastaların bazıları bacaklarında oluşan hissi “karıncalanma ya da gıdıklanma” olarak tanımlarken, bazıları da bacaklarının yandığını veya kendi kendine hareket ettiğini söylemektedir.

Bacaklarda oluşan bu rahatsızlık edici his sebebiyle bacaklarını sürekli hareket ettirme ihtiyacı hisseden hastalar, genel olarak inaktif hallerde bu belirtilerle karşılaşır. Kişinin ayağa kalkarak yürümesi veya bacak kaslarını esnetecek hareketler yapması ile ortaya çıkan sorunun düzeldiği de söylenmektedir. Birinci derece yakın akrabalarında Huzursuz Bacak Sendromu olan bireylerde ve kronik uykusuzluk problemi olan kişilerde bu sendromun görülme ihtimali daha yüksektir. Ayrıca şeker hastalığı ile kanda demir eksikliği olması da Huzursuz Bacak Sendromu oluşumunu tetikleyen unsurlar arasında gösterilmektedir.

Kalıtsal özelliklerin büyük rol oynadığı Huzursuz Bacak Sendromu’nda, ailesinde bu sorun olan her üç bireyden birinde benzer problemlerin ortaya çıktığı görülmektedir. Gebeliğin Huzursuz Bacak Sendromu gelişimini tetiklediğine dair araştırmalar da bulunmaktadır. Bunun haricinde bazı kanser tiplerinin de hastada Huzursuz Bacak Sendromu benzeri sorunların gelişimine sebep olduğu görülmüştür. Bazı durumlarda romatizmal hastalıkların neden olduğu sorunlarla karıştırılan Huzursuz Bacak Sendromu belirtilerinin doğru belirlenmesi oldukça mühimdir.

Huzursuz Bacak Sendromu görülen hastalar akşam saatlerinde ayaklarını uzatarak televizyon seyretmekte, uzanarak kitap okumakta ve hatta misafir olarak gittikleri bir yerde oturmakta dahi zorluk yaşayabilirler. Bacakların hareket ettirilmesi ile rahatlama sağlansa da, bu durum genellikle geçici bir çözüm olmaktadır. Tüm bunların ötesinde bu sendrom sebebiyle gece saatlerinde yatağa uzanarak uyuyamayan hastalarda, kronik uykusuzluğa bağlı çok daha ciddi sorunlar da görülebilmektedir. Şüphesiz hastalığın doğru teşhis edilmesi ve uygun tedavinin belirlenmesi için uzman bir hekime başvurulması gerektiği de unutulmamalıdır.

Rahnansaika