Havuç yağının faydaları

Havucun yararları, son yıllarda dünya genelinde olan ve ülkemizde de giderek daha fazla insan tarafından benimsenen doğal ürünler ile sağlıklı yaşam hareketi sonucunda defalarca ortaya konmuştur. İnsan sağlığı açısından birçok yararı bulunan havuç, yağıyla da güzellik ve şifa dağıtmayı sürdürüyor. Kozmetik sektöründe neredeyse hücre yenilenmesine yardımcı olan neredeyse her ürünün içinde bulunan A Vitamini, havuç yağının içinde “doğal” olarak bulunuyor. Yüksek oranda A Vitamini içerdiği için cilt bakımı için en yararlı doğal yağlardan biri olan havuç yağı, cilt bakımı dışında gerek oral yolla gerekse de hariciden uygulamalarda sağlık sorunlarının önlenmesine de destek veriyor. Havuç yağı çok fazla yarar sağlasa da bu doğal yağı tedavi amaçlı değil, sorunları önlemek ve tedavi sürecine destek vermek için kullanmakta yarar var.

Karotin ve Rezin içeren havuç yağı, cilde pek çok farklı amaç için sürülebiliyor. Cildin zararlı güneş ışınlarından korunmasını sağlayan havuç yağı, yaz aylarında düzenli olarak herkes tarafından kullanılabilir. Ancak bu aşamada unutulmaması gereken, havuç yağının “temiz” cilde sürüldükten sonra 5 dakika içinde kurulanmasıdır. 5 dakika kadar cilt yüzeyinde kalan havuç yağının fazlası, kağıt bir mendil yardımıyla alınmalıdır. Zira havuç yağının fazlası ciltte uzun süre kalınca, özellikle yüz bölgesinde yağ bezeleri oluşmasını da tetikleyebilmektedir. Kabızlık başta olmak üzere birçok bağırsak sorununa iyi gelen havuç yağı, boşaltım sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Bağırsakta görülen iltihaplanmaların azalmasına yardımcı olan havuç yağı, bağırsak kanamaları üzerinde de etkili olduğundan birçok kişi tarafından basur sorunlarında da tercih edilmektedir. Ancak bir defa daha hatırlatmakta yarar var ki, bağırsak sorunları için öncelikle uzman bir hekime danışmak ve sonrasında hekimin onay vermesi halinde havuç yağını “destek” amaçlı kullanmak gerekir. Her bağırsak kanaması aynı nedenden kaynaklanmadığından, ciddi hastalıkların söz konusu olması halinde modern tıbbın uygulamaları ile sorundan kısa süre içinde kurtulma fırsatının geri tepilmemesi gerekir. Anne sütünü arttırdığı meşhur profesörler tarafından tavsiye edilen kürlerle herkes tarafından bilinen havuç yağı ayrıca çocuklarda görülen ishalin kesilmesine de yardımcı olur.

Ses kısılmalarına iyi geldiği de bilinen havuç yağı bunun haricinde astım ve bronşit hastalarının daha rahat nefes alması için de kullanılmaktadır. Ağız gargarası olarak su ile karıştırılarak kullanılan havuç yağı, sabit yağlarla karıştırılarak masaj yağı ya da cilt bakım ürünü olarak da kullanılabilir. Su ya da küp şekere birkaç damla damlatılmasından sonra oral yolla alınarak da şifalarından yararlanmaya çalışılabilir.