Hayat kurtaran başarı tavsiyeleri

Bir önceki yazımda başarının önündeki en büyük engelin iradeye ipotek, ambargo koyan çekingenlik olduğunu ifade etmiştim. Bundan kurtulmanın en iyi yolunun da ruhi dengenin disiplin altına alınması olarak açıklama yapmıştım. Tüm bunları yaparak başarın kapısını aralamış olsak da, başarının mücerred bir şekilde bunlarla sonuçlanması asla mümkün değil. Hayat boyu bir başarı, mücadeleyi gerektirir. Bunun içinde insanların donanımlı, yani cahil olmaması gerekir. Yapılan iş hakkında en ince ayrıntılarına kadar ilmi yapının geliştirilmesi başarı için en önemli konudur.başarı

Başarılı bir girişimci veya öğrenci olmak isteyen kişilere vereceğim tavsiyeler, yıllarca deneyim sağlamış ünlü bir başarı adamının söyledikleridir. Bu nedenle tavsiyeleri tutmanız, hayat dengenizi yeniden inşa etmenizde veya sorgulamanızda önemli bir etken olacak.

  1. Başarıya odaklanmak: İnsanlar nedense hep olumsuzu düşünmeyi yeğlerler. Olumsuz düşünerek önlerine gelen fırsatlardan kaçmayı kendilerine rehber edinmişler. Bu tembelliğin veya korkaklığın verdiği bir karakter. İnsan sadece başarıya ve güzel odaklanmalı.
  2. İstikrarı yakalamak: Bir işe girdikten sonra artık işin sonunun getirilmesi, hatta tek işimiz olması gerekir. Yarı yolda, sıkıntıları gördükten sonra çekilip başka bir kulvarda hareket etmek başarıya engel olmak demek. İşini adam gibi seçip, üzerinde olgunlaşana kadar devam etmek, zamanla başarıyı yakalamak anlamına geliyor.
  3. Acı çekmek: İnsan acı çekmeden başarıya ulaşabileceğini nasıl düşünüyor anlamıyorum. Şayet bu şekilde bir başarı sağlayan idealist bir insan ben görmedim. Acı, olgunlaşmak için gerekli olan bir nimet. Ne kadar olumsuz badire görür ve çözümü için uğraşırsan, o kadar güzel sağlam işler yaparsın. Ancak insanlar acı çekmeden kaymak tadında bir hayatlarının olmasını istiyorlar. Bu ise imkansız bir durum.
  4. Düşünmek: Hayatın size sunduklarıyla plan yapmayın. Siz kendi hayatınızda neyi görmek istiyorsunuz ona göre plan yapın. “Herkes KPSS’ye giriyor ben gireyim, memur olmaya çalışayım” işte bunlar hayatın size sunduğu tercihlere göre plan yapmanız anlamına gelir. Halbuki siz ne istiyorsunuz onu açıkça belirleyin ve düşünmekten asla korkmayın.